Témata, pojmy, problémy
1. Estetická zkušenost
2. Literární život
3. Literární slovesnost
3.1 Literatura umělecká a populární
3.2 Národní literatura
3.3 Světová literatura
4. Jazyk/ Literární kód
5. Literární fikce
5.1 Perspektiva
6. Intertextovost
7. Funkce literatury
8. Autor
8.1 Tvorba očima psychologie a sociologie
9. Čtenář
10. Literární dílo
10.1 Titul
Cílem dvousemestrového kurzu je vytvoření předpokladů (terminologie, poetika) pro systematické poznávání specifických kvalit literární slovesnosti v širokém spektru jejích modalit (próza, poezie, drama; literatura umělecká a populární; folklorní slovesnost, faktografická literatura, literární fantastika, literární komika, literatura pro děti a mládež) i pro smysluplnou komunikaci o literárních textech. Pojetí i styl výuky literární teorie předjímá potřeby učitelské praxe.
Semináře mají interaktivní charakter, stimulují kritické myšlení a vyžaduje se aktivní účast studentů. Procvičuje se zejména schopnost citlivé a přemýšlivé aplikace obecných poznatků na konkrétní materiál.
Předpokladem zkoušky je zápočet ze semináře v zimním i letním semestru. U zkoušky by měli uchazeči prokázat schopnost objasnit klíčové teoretické problémy a pojmy (vhodně je použít, doložit příkladem apod.), přiblížit literární zážitek, popsat a pochopit text, formulovat pro text vhodné náměty, souhrnně charakterizovat literární dílo.