Informační dílna
Předpokládaná časová dotace: 4 bloky (12 hodin)
Kontaktní osoby: Mgr. Marta Škubalová (skubalova@ucl.cas.cz; Ústav pro českou literaturu, Česká literární bibliografie)
Anotace:
Cílem semináře je seznámit studenty s bibliografií jako pomocnou literárněvědnou disciplínou a zároveň též s elektronickými informačními zdroji, které mohou sloužit jako pomůcka při studiu české literatury. Studentům budou představeny online databáze a portály, jež provozuje ÚČL AV ČR, naučí se pracovat s bibliografickými databázemi výzkumné infrastruktury Česká literární bibliografie a v praktické části se naučí řešit informační problémy.
I. blok
Elektronické informační zdroje Ústavu pro českou literaturu AV ČR
V úvodu tohoto bloku krátce představíme ÚČL, jeho historii a strukturu. Následně se zaměříme na prezentaci různých typů elektronických zdrojů, kterými ÚČL disponuje, a možnosti jejich využití pro literárněvědný výzkum (Česká elektronická knihovna, Edice E, Digitální archiv časopisů, Slovník české literatury po roce 1945, Slovník českých nakladatelství, versologické báze atd.). Studenti si vyzkoušejí komplexní vyhledávání v těchto zdrojích a práci s nimi.
II. blok
Literární bibliografie
Studenty seznámíme s bibliografií, jejími metodami a postavením v rámci literární vědy, ukážeme si různé způsoby bibliografického zpracování dat. Studenti zkusí sami vyexcerpovat vybrané články z časopisů dle prezentovaných příkladů. V bloku bude představena historie zpracování literární bibliografie v ÚČL, činnost Výzkumné infrastruktury Česká literární bibliografie a zdroje, které spravuje – zejména Retrospektivní bibliografie české literatury 1770–1945 a Bibliografii české literární vědy (po roce 1945). Stručně budou připomenuty i další databáze – CLO – Databáze českých literárních osobností a Databáze literárních cen.
III. blok
RETROBI
Přednáška bude zaměřena na zevrubné představení Retrospektivní bibliografie české literatury 1770–1945 a její zdigitalizované verze v systému RETROBI. Studenti se seznámí s její historií, strukturou, způsobem zpracování excerpt atp. Zároveň si vyzkouší práci s touto bází – různé varianty fulltextového vyhledávání, exporty dat a práci s uživatelskou schránkou.
IV. blok
Bibliografie české literární vědy (od roku 1945) a systém Aleph
Přednáška bude zaměřena na představení Bibliografie české literární vědy (od roku 1945), její historii, strukturu a excerpční základnu. Budou ukázány jednotlivé rešeršní strategie (jednoduchý a kombinovaný dotaz, procházení rejstříků atp.). Studenti budou zároveň seznámeni i s mezinárodním výměnným formátem MARC21, v němž je bibliografie pořizována, i se související problematikou autoritní báze.