1. Úvod do středověku - časový a územní rozsah, západoevropský křesťanský okruh- charakteristika, společné a individuální; členění středověku-charakteristika jednotlivých období; raný středověk, přechod mezi raným a vrcholným středověkem- vzestup moci církve, vzestup šlechty, vznik rytířské kultury, kolonizace, vznik měst, vzestup vzdělanosti; středověká společnost-učení o trojím lidu, vrcholný středověk, pozdní středověk, zánik středověku.
2. Stěhování národů; Francká říše.
3. Příchod Slovanů na české území. Sámova říše, Velká Morava.
4. Vznik Svaté říše římské. Otoni.
5. Počátky českého státu v
10. Století.
6. Vznik Polska, Uher; Čechy v
11. Století.
7. Svatá říše římská, Sálská dynastie, boj o investituru.
8. Svatá říše římská, Štaufové;
12. století v Českém státě.
9. Evropa po roce 1197; štaufsko welfské potýkání, Přemysl Otakar I, Anglie, Francie.
10. Vzestup českého státu ve
13. století. Kolonizace, zakládání měst, těžba stříbra. Gotika v Evropě a její počátky v Čechách. Čechy za Václava I.; Rakousy, snaha Václava I. o získání babenberského dědictví
11. Svatá říše římská v době interregna 1257-1273, Přemysl Otakar II. Rudolf Habsburský. Vzestup významu šlechty v českém státě.
12. Vývoj v Evropě na přelomu
13. a
14. století. Svatá říše římská, Český stát za Václava II, Polsko, Uhry, Francie.
13. České země za Václava III. Vymření Přemyslovců. Období 1306-1310. Moodle- Kurs Obecné dějiny I.
1. Vznik křesťanství a christianizace Evropy
2. Papežství
3. Středověké mnišství
4. Křížové výpravy
5. Kolonizace
6. Panovnický dvůr
7. Kapetovská Francie
8. Anglie
9. Kyjevská Rus
10. Polsko
11. Uhry
12. Vikingové a Normani
Kurz Obecné dějiny I je zaměřen na období od roku 476 do počátku 14. století. Formou vybraných kapitol se snaží postihnout politický a civilizační vývoj raného a vrcholného středověku v Evropě a v českých zemích.
Jednotlivé okruhy přednášek se zaměřují na dobu stěhování národů a barbarské státy 5. - 9. století, včetně nejstarších slovanských předstátních a státních celků. Zvláštní pozornost je věnována Francké říši, jako nejvýznamnějšímu fenoménu raně středověké Evropy.
Od desátého století je pak kladen akcent především na vývoj Římské říše (později Svaté říše římské) a Českého státu. Nechybí však ani informace o kapetovské Francii, Anglii do počátku 14. století, křížových výpravách apod.
Vedle politických dějin se přednášky věnují též ekonomickým a sociálním změnám charakteristickým pro přechod od raného k vrcholnému středověku. Samostatné kapitoly jsou věnovány postavení církve v raném a vrcholném středověku.