1. Úvod, osvícenství, osvícenské reformy v tereziánském a josefinském Rakousku. 2. Pojem revoluce, francouzská a americká revoluce, průmyslová revoluce.
Pojem modernizace. 3. Vznik novodobých národů, Evropa mezi Vídeňským kongresem a březnem 1848. 4.
Revoluce 1848-49, vznik nových národních států. 5. Občanská společnost, modernizace a emancipace; myšlenkové proudy 19. století. 6. Ústavní a politický v ývoj Habsburské monarchie v 2. polovině 19. století. 7. České země v druhé polovině 19. století, hospodářský, sociální a kulturní vývoj; česká politika, Němci a Židé v českých zemích. 8.
Evropa v 2. polovině 19. století I (Německo, Francie, Velká Británie). 9. Evropa v 2. polovině 19. století II a její sousedé (Rusko, Balkán, Turecko – islámský svět). 10.
Amerika – Severní a Jižní, zvláštnosti ekonomického a politického vývoje USA. 11. Mimoevropský svět, koloniální expanze, počátky globalizace.
Indie, Čína, Japonsko – odlišné odpovědi na modernizační výzvy. 12. Svět před první světovou válkou, životní styl a růst mezinárodního napětí.
Válka.
České a obecné dějiny IV seznamují studenty s obecnými dějinami a dějinami českých zemí v době od nástupu Marie Terezie na trůn do první světové války. Získané informace z přednášek budou dále prohlubovány v semináři prací s prameny a sekundární literaturou. Kurz začíná v době osvícenství, které spolu s „dvojí revolucí“, revolucí politickou a hospodářskou, se výrazně podílelo na modernizaci euroatlantické civilizace a profilovalo její další osudy. V následujícím 19. století se postupně formovaly moderní industriální, národní, demokratické společnosti. V tomto století se také vytvořil vyspělý a sebevědomý český národ, který se nakonec dočkal i státní samostatnosti. Pozornost se soustředí rovněž na klíčové okamžiky evropských dějin (např. vznik a vývoj sjednoceného Německa, napoleonská a republikánská Francie, vzestup Ruska) a světových dějin (např. vznik a vývoj USA do pozice industriální velmoci, Británie – vládkyně moří, koloniální expanze; Indie, Čína a Japonsko a jejich odpovědi na modernizační výzvy). Kurz končí růstem mezinárodního napětí na počátku 20. století a první světovou válkou.
Témata: 1. Úvod, osvícenství, osvícenské reformy v tereziánském a josefinském Rakousku. 2. Pojem revoluce, francouzská a americká revoluce, průmyslová revoluce. 3. Vznik novodobých národů, Evropa mezi Vídeňským kongresem a březnem 1848. 4. Revoluce 1848-49, vznik nových národních států. 5. Občanská společnost, modernizace a emancipace; myšlenkové proudy 19. století. 6. Ústavní a politický vývoj Habsburské monarchie v 2. polovině 19. století. 7. České země v druhé polovině 19. století, hospodářský, sociální a kulturní vývoj; česká politika, Němci a Židé v českých zemích. 8. Evropa v 2. polovině 19. století I (Německo, Francie, Velká Británie). 9. Evropa v 2. polovině 19. století II a její sousedé (Rusko, Balkán, Turecko – islámský svět). 10. Amerika – Severní a Jižní, zvláštnosti ekonomického a politického vývoje USA. 11. Mimoevropský svět, koloniální expanze, počátky globalizace. Indie, Čína, Japonsko – odlišné odpovědi na modernizační výzvy. 12. Svět před první světovou válkou, životní styl a růst mezinárodního napětí. Válka.