Charles Explorer logo
🇨🇿

Výběrový seminář I-E

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPBD4D055B

Sylabus

Témata:

Konfesní rozpory a náboženská každodennost 1. Katolictví a reformace – shody a odlišnosti 2. Otázka kultů v české reformaci a katolickém prostředí, Individuální zbožnost v utrakvistickém a katolickém prostředí 3. Otázka náboženské konverze v životě člověka raného novověku 4. Náboženský život a zbožnost tajných nekatolíků v pobělohorské době.

Náboženská praxe a projevy zbožnosti: 1. Liturgický rok, svátky a církevní slavnosti 2. Svátosti a svátostiny 3. Typy kolektivních pobožností, náboženské rituály 4. Symbolika v náboženském životě a prostoru 5. Princip odpustků, kupčení s nimi a jejich význam pro duchovní život 6. Místo smrti v náboženském životě a Topografie posmrtného života 7. Reálie náboženského života v 17. a 18. století.

Anotace

Výběrové semináře I a II pro bakalářské studium svým zaměřením prohlubují historické kontextuální znalosti studenta. Semináře jsou koncipovány interdisciplinárně a propojují historii s příbuznými obory (např. dějiny umění, literární historie, geografie atd.), snaží se podpořit samostatnou práci studentů s různými typy pramenů a prohloubit jejich faktografické i argumentační schopnosti, prezentovat výsledky své práce veřejně a být schopen diskutovat a své závěry obhájit.

Výběrový seminář I E - Náboženský život a zbožnost v raném novověku. Seminář je zaměřen na problematiku náboženského života a jeho proměn na území českých zemí a habsburské monarchie v 16.-18. století. Tato tematika přesahuje středoevropský rozměr, jde o obecné křesťanské záležitosti uplatňující se i dalších evropských zemích. Zaměření semináře vychází ze skutečnosti, že náboženství v raném novověku významně formovalo způsob myšlení lidí a ovlivňovalo tedy řadu oblastí života – od politiky přes ekonomickou a sociální problematiku až po kulturní úroveň společnosti. Seminář je stavěn se zřetelem na uplatnění poznatků v pedagogické praxi, bude v něm sledován jak vývoj církevních dějin, tak i polohy náboženského života laiků, kupř. vliv reformace a protireformace na každodenní život, zavádění nových kultů a forem zbožnosti, formování věřících, vliv řeholního prostředí na náboženské chování laické veřejnosti apod. Práce v semináři také seznání s reáliemi a rituály raně novověké religiozity. Pozornost bude věnována také práci s historickými prameny k uvedeným tématům, jejich kritice a interpretaci.

Studijní programy