Jelikož je předmět pojat jako příprava na klausurní práce a jazykovou část státní závěrečné zkoušky, je program svou skladbou a pořadím probíraných kapitol adaptován na konkrétní přání a potřeby posluchačů. (1) Systém francouzského slovesa a jeho valence. (2) Jmenné tvary slovesa (participes, gérondif, infinitifs). (3) Slovesné opisné vazby. (4) Shoda příčestí minulého. (5) Negace ve francouzštině. (6) Číslovky a číselné výrazy. (7) Umisťování předmětových zájmen při časovaných slovesech a při jmenných tvarech slovesných. (8) Modalita francouzské věty. (9) Příslovce. (10) Podmínková souvětí. (11) Složené předložky a předložkové výrazy. (12) Presentativy a jejich pronominální doplnění. (13) Převádění přímé řeči na nepřímou.
Předmět navazující na Normativní gramatiku I a Normativní gramatiku II se zaměřuje na systematisaci poznatků z vybraných kapitol morfologie francouzského verba a vybraných slovních druhů neverbálních. Jednotlivé podkapitoly (cf. syllabus) jsou propojené některými velikými morfo-syntaktickými jevy jako jsou vazebnost sloves, negace, kongruence, vázaný slovosled a jeho systémové variace, modalisace a adjunkce obecně.
Inovací tohoto semestru je využití ve výuce textů, výkladů a cvičení ze dvou publikací, které Katedra francouzského jazyka připravuje k vydání jako učební texty pro kursy morfologie, morfo-syntaxe a syntaxe: Morfo-syntaktické jevy ilustrované na literárních textech (autoři PhDr. Eva Müllerová, CSc. a mgr. Jiří Jančík, Ph.D.) a Abécédaire de morphosyntaxe (autoři PhDr. Eva Müllerová, CSc. a mgr. Jiří Jančík, Ph.D.).