Probíraná témata:
I. Charakteristika 19. století - století politických a společenských změn, rozvoj vědy a techniky, industrializace a z toho plynoucí hierarchizace společnosti, růst měst a průmyslových aglomerací; důraz na subjekt, individualitu, definitivní obrat k modernismu a výhled do dalšího století. Preromatické tendence vyjadřování subjektivních pocitů, zájem o psychologii a zrod romantického hrdiny - Mme de Stael, Chateaubriand, Benjamin Constant.
II. Romantismus - charakteristika, ztěžejní témata, estitické kategorie a žánry, lyrická poezie a próza: Chateaubriand, Lamartine, Vigny, Hugo, Musset, Nerval. Střet divadelních koncepcí a zrod romantického dramatu - Hugo, Vigny, Musset.
III. Přechod od romatismu k realismu, zrod realistického románu v tvorbě první poloviny 19. století - Stendhal, Balzac
IV. Realismus: jeho filozofické a estetické pozadí, charakteristika realistické metody zobrazení skutečnosti, naratologické postupy, témata; vymezení pojmů román, realita, věrohodnost, objektivní vševědoucí vypravěč, naratologická fokalizace. Realistický román a povídka - Flaubert, Maupassant.
Fantastická a regionální povídka - Maupassant, Barbey d´Aurevilly.
V. Přechod k naturalismu a náhled filozofického, vědeckého a společenského pozadí poslední třetiny 19. století - pozitivismus, determinismus - Frères Goncourt, E. Zola.
VI. Počátky symbolismu a moderní poezie - Baudelaire, Rimbaud, Verlaine, Mallarmé. Parnas - Théophile Gautier, Théodore de Banville, Leconte de Lisle.
VII. Osamostatnění literární kritiky jako literárněvědné disciplíny, různé přístupy k literárnímu dílu a jeho interpretaci - F. Brunetière, Sainte-Beuve, Renan, A. Comte, H. Taine.
19. století jako impuls společenských, technologických a ekonomických změn a definitivní obrat k modernismu. Odraz těchto změn se trvale zapsal do literárního vývoje a děl. Nastupují nové umělecké směry, nové přístupy ke skutečnosti, společnosti a vnímání individua, které podtrhují charakter tohoto století a ovlivní i století následující. Nové vize člověka a jeho vztahu k realitě přinesou do románové tvorby veskrze nová témata, nová prostředí i všechny vrstvy soudobé rychle se měnící společnosti. Zobrazení pocitů a soudobého světa prostřednictvím emocionálně laděného jazyka a symbolů v novodobé lyrické poezii přinese uvolnění veršové formy, překračování společenských a morálních tabu a otevře cestu k avantgardám 20. století.
Osamostatnění literární kritiky jako literárněvědné disciplíny umožní různé přístupy k literárnímu dílu a jeho interpretaci.
Přednáška, byť povinně volitelná, je součástí předmětu Četba literárních textů III a je studentům výslovně doporučena.