1) Studium germanistiky v rámci cizojazyčné filologie. Problematika němčiny jako cizího jazyka (DaF, DaZ – němčina jako cizí jazyk, němčina jako druhý jazyk). Studium němčiny v německy mluvících a jiných zemích, např. v ČR. Němčina v roli druhého cizího jazyka. Lingvistika, její předmět a metody zkoumání. Postupy při odborném čtení a psaní. Problematika rešerší, citací a parafrází. Vyhled ávání odborné literatury. Filologicky zaměřené knihovny v Praze.
2) Jazyk jako prostředek komunikace. Problematika mluveného a psaného projevu. Verbální a nonverbální komunikace. Jazykové funkce.
3) Jazyk jako znakový systém, povaha jazykového znaku (F. de Saussure, Ch. Bühler).
4) Systemizace dílčích jazykovědných disciplín. Jednotlivé významotvorné roviny v NJ (fonetika, fonologie, morfologie, lexikologie, syntax, textová lingvistika).
5) K formě samostudia je určena tato témata: Periodizace vývoje němčiny. Současný německý jazyk a jeho variety v německy mluvících zemích.
Kurz se zabývá osvětlením základních pojmů z oblasti studia cizojazyčné filologie a to z pohledu strukturní a aplikované lingvistiky. Kromě toho jsou studenti jsou konfrontování s pojmy jazykové povědomí, jazykové myšlení, člověk jako uživatel jazyka, člověk jako badatel o jazyce.