Obsahové vymezení:
1. Úvod – co to je etika? Pojmy spojené s etikou, základní vymezení, člověk
2. Základní pojmy související s etikou – morálka, mravnost, svědomí, svoboda, dobro a zlo
3. Já – osoba a osobnost, jednotlivec, sebepojetí
4. Vztah člověka k životu a okolnímu světu
5. Člověk a mezní životní stádia (ochrana života, krize, nemoc, utrpení, umírání, smrt…), smířenost, akceptace reality, soucit
6. Problematika pomáhajících profesí v etickém kontextu Témata společných diskuzí: etika práce s lidmi s postižením/vážným onemocněním, vztah pracovník/klient, pracovník v pomáhajících profesích, náboženství, náboženská nesnášenlivost a tolerance, etické hranice současné medicíny, problematika výzkumu kmenových buněk, klonování, interrupce a náhradní mateřství, závažná onemocnění, umírání, postižení, hospicová a ústavní péče, problematika očkování.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními etickými aspekty práce v pomáhajících profesích a dále etickými otázkami, které z povahy této práce plynou. Pozornost je věnována úvodu do předmětu etiky, seznámení se základními pojmy, teoriemi a vývojem předmětu.
Důraz je kladen na seznámení s častými životními etickými otázkami/dilematy (interrupce, eutanazie, problematika ve vztahu pracovník/klient atd.). Semináře se zaměřují na diskuzi studentů a vyučujícího, prezentaci odlišných názorových stanovisek a vzájemnou věcnou argumentaci všech zúčastněných.
Pozornost je věnována schopnosti přijmout názor druhého a zamyslet se nad jeho argumenty.