1. Vymezení základních proudů současné filosofie, jejich východisek a témat. Kontinentální filosofie a analytická filosofie. Vztah k modernismu a postmodernismu
2. Základní proudy kontinentální filosofie: postmoderní myšlení, kritická teorie, postmarxismus, fenomenologie, feminismus, ekologické myšlení
3. Postmoderní myšlení, jeho vznik, představitelé a témata
4. Postmoderní koncepce: konec velkých vyprávění (Lyotard), epistéma (Foucault), dekonstrukce (Derrida), simulacrum (Baudrillard)
5. Kritická teorie (Adorno, Habermas, Honneth)
6. Fenomenologie (Husserl, Heidegger, Sartre, Merleau-Ponty)
7. Postmarxismus a nová ontologie (Althusser, Badiou, Žižek)
8. Posthumánní ontologie (Harman, De Landa, Meillassoux, Laruelle)
9. Feministická filosofie (Butlerová, Irigaray)10. Ekologické myšlení (hypotéza Gaia, kritika antropocentrismu, vztah civilizace a přírody, apokalyptická vize)11. České myšlení (Patočka, Kosík, Machovec, Bondy)12. Hlavní sporné otázky současného myšlení: Co je to lidský subjekt? Existují pouze mnohosti nebo také hranice? Jak pojímat pravdu? (úvod do aktuálních diskusí).
Předmět uvádí studenty do současného myšlení, seznamuje je s jejich hlavními koncepcemi a teoretickými základy. Student by měl získat nejen přehledové znalosti o současné filozofii, nýbrž také porozum ět jejím východiskům, metodologii, kulturně historickým souvislostem jejího vzniku a jejím konsekvencím ve vědě, umění a politice.
Student by měl být schopen orientovat se v diskusích, které dnes na tomto poli probíhají. Cílem je, aby absolvent předmětu dokázal pracovat s koncepcemi současné filozofie v dalších oborech společenských věd, včetně filosofie výchovy a vzdělávání.