(1) Základní pojmy politické sociologie: co je a není politické, politická legitimita, politická socializace, autorita, moc a stát (2) Politická kultura, hodnoty, postoje: materiální a post-materiální hodnoty, sociální kapitál a sociální důvěra, interpretace dat z dotazníkových šetření (3) Volební politická participace: voliči a volby, volební chování, průzkumy volebních preferencí, důvody volební neúčasti (4) Nevolební politická participace: stará a nová sociální hnutí, typy nevolební participace, občanská společnost, motivace pro vstup do politiky (5) Demokracie a její výzvy: modely demokracie, kvalita demokracie, problémy demokracie, demokracie a globalizace (6) Nedemokratické režimy: autoritářské a totalitní režimy, politická psychologie, autoritářská osobnost, Stanfordský vězeňský experiment a Milgramův experiment Na seminářích se zaměříme na metody zkoumání politiky, zejména práci s kvalitativními daty a texty o empirickém výzkumu. Studující provedenou a zanalyzují kvalitativní polostrukturovaný rozhovor. Na seminářích budou rovněž prezentovány seminární skupinové práce, které si každá skupina zvolí v návaznosti na téma přednášky.
Kurz představí klíčové pojmy politické sociologie a základy kvalitativního výzkumu. Teoretická část kurzu se zaměří především na volební a nevolební politickou participaci, demokratické a nedemokratické režimy, politickou socializaci v rodině a ve škole a kulturní aspekty politiky.
V praktické části se studující naučí základy provádění a analýzy kvalitativního rozhovoru. Zvláštní důraz bude kladen na současný sociopolitický kontext a aplikaci poznatků z politické sociologie v učitelské praxi.