PRAKTIKA Z EXPERIMENTÁLNÍ PSYCHOLOGIE
Sylabus
Anotace
Kurz poskytne ucelené teoretické poznatky a zároveň praktické dovednosti nutn é pro plánování, realizaci, vyhodnocování a reportování experimentálních výzkumů v psychologii.
Kurz bude realizován formou přímé výuky (60%) a samostudia (40%).
Kurz je ukončen klasifikovaným zápočtem, který bude udělen na základě plnění průběžných úkolů a seminární práce. Seminární práce bude ve formě návrhu, realizace, vyhodnocení a prezentace vlastního drobného psychologického/pedagogického experimentu. Další informace budou podány na prvním semináři.
Obsah kurzu
Teorie:
Kurz studenty seznámí s nejběžnějšími experimentálními designy v psychologii. Zdůrazní rozdíly mezi experimentálním přístupem a ostatními kvantitativními výzkumnými postupy (deskriptivní, korelační).
Praxe:
Studenti se naučí sumarizovat a hodnotit experimentální výzkum prostřednictvím metody QALMRI. Dále si osvojí dovednost naplánovat vlastní experimentální výzkum, sebrat data, provést jejich statistickou analýzu (t-test, ANOVA, repeated measures ANOVA) a formulovat výzkumnou zprávu (APA publikační standardy).
Každý účastník kurzu také absolvuje školení práce s technickým vybavením laboratoře Myslab (software Mangold VideoSyncPro, software Observer).
Nutné vstupní znalosti
Statistický software Jamovi nebo Jasp nebo R-Studio
Čtení odborného textu v angličtině
Studijní literatura
FIELD, Andy; HOLE, Graham. How to design and report experiments. Sage, 2002.
Předběžný harmonogram
Informace o kurzu, kvantitativní výzkum opakování experimentální výzkum, kauzalita; QALMRI
QALMRI
QALMRI feedback; typy experimentů, operacionalizace, návrh vlastního experimentu
Návrh experimentu (skupinová práce)
Návrh experimentu feedback
Školení: Videosync pro, Observer, (Psychopy)
Realizace experimentu I – sběr dat
Realizace experimentu I – sběr dat
Realizace experimentu II – vyhodnocení dat
Realizace experimentu III – interpretace a psaní výzkumné zprávy (lab report)
Prezentace seminární práce
Předmět sleduje dva cíle: (1) Seznámit studenty s metodou experimentu obecně a s nejčastěji se vyskytujícími typy experimentů v rámci psychologie. (2) Naučit studenty navrhovat, realizovat a vyhodnocovat psychologické/pedagogické experimenty. Pro naplnění těchto cílů bude použit jednak výklad, jednak samostudium (v angličtině) doplněné praktickými úlohami, které budeme podrobně rozebírat na seminářích.
Předpokladem je zvládnutí základních funkcí ve statistickém programu (Jamovi, Jasp, R Studio nebo SPSS). Více informací v Moodle kurzu (heslo pro zápis: exp) https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=8293.
Struktura témat v kurzu: Téma 1 - Experimenty ve vědě a jejich hodnocení (QALMRI), Téma 2: Design experimentálního výzkumu, Téma 3 - Statistická analýza experimentálních dat, Téma 4 - Prezentace experimentálního výzkumu