1. Lingvistika jako vědní obor, základní lingvistické pojmy, školy a směry.2. Klasifikace jazyků, základní pojmy jednotlivých lingvistických disciplín.3. Základní gramatické kategorie a paradigmata slovních druhů.4. Umělecký text, jeho vlastnosti a zákonitosti, literatura, její funkce, literární věda a její součásti, ruská a česká tradice v porovnání.5. Literární druhy a žánry v česko-ruském porovnání (lyrika, epika).6. Lexikální, zvukové a syntaktické umělecké prostředky, ruská a česká terminologie.7. Kompozice uměleckého textu, fabule, syžet, ruská a česká prozódie.8. Kyjevská Rus. Přijetí křesťanství, orientace na byzantskou kulturu. Tatarský vpád a jeho důsledky. Vznik centralizovaného moskevského státu. Ivan IV., první ruský car.
9. Charakteristika
17. stol. Období smuty. Všestranný rozmach země za Petra I. Ruské baroko a klasicismus.
10. Zlatý věk šlechty za vlády Kateřiny II. Účast Ruska v evropské politice v
1. pol.
19. stol. a její politické a duchovní důsledky.
11. Krize impéria v
2. pol.
19. stol. a na začátku
20. stol. Pád dynastie Romanovců. Revoluce 1917 a její důsledky. Velká vlastenecká válka.
12. Dějiny Sovětského svazu a Ruské federace od
2. poloviny
20. století do současnosti
Cílem předmětu je seznámit studenty se základní lingvistickou a literárněvědnou teorií, základními lingvistickými a literárněvědnými pojmy a kategoriemi. Důraz je kladen na rozvoj schopnosti studenta reflektovat strukturní a funkční rozdíly jednotlivých prostředků v ruském a českém jazyce.
V rámci kurzu se studenti seznámí se základy literárněvědného přístupu ke krásné literatuře a s problematikou interpretace uměleckého textu, a to s ohledem na vazby s rusistickými lingvistickými disciplínami. Studenti se dále seznámí s klíčovými etapami dějinného vývoje Ruska od nejstarších dob do současnosti.
Zvláštní pozornost je věnována úloze Ruska ve vztahu k slovanským národům a dějinnému vývoji Evropy.