1. Lingvistika jako vědní obor, základní lingvistické pojmy, školy a směry.2. Klasifikace jazyků, základní pojmy jednotlivých lingvistických disciplín.3. Základní gramatické kategorie a paradigmata slovních druhů.4. Umělecký text, jeho vlastnosti a zákonitosti, literatura, její funkce, literární věda a její součásti, ruská a česká tradice v porovnání.5. Literární druhy a žánry v česko-ruském porovnání (lyrika, epika).6. Lexikální, zvukové a syntaktické umělecké prostředky, ruská a česká terminologie.7. Kompozice uměleckého textu, fabule, syžet, ruská a česká prozódie.8. Kyjevská Rus. Přijetí křesťanství, orientace na byzantskou kulturu. Tatarský vpád a jeho důsledky. Vznik centralizovaného moskevského státu. Ivan IV., první ruský car.
9. Charakteristika
17. stol. Období smuty. Všestranný rozmach země za Petra I. Ruské baroko a klasicismus.
10. Zlatý věk šlechty za vlády Kateřiny II. Účast Ruska v evropské politice v
1. pol.
19. stol. a její politické a duchovní důsledky.
11. Krize impéria v
2. pol.
19. stol. a na začátku
20. stol. Pád dynastie Romanovců. Revoluce 1917 a její důsledky. Velká vlastenecká válka.
12. Dějiny Sovětského svazu a Ruské federace od
2. poloviny
20. století do současnosti
The aim of the course is to introduce students to basic linguistic and literary theory, basic linguistic and literary concepts and categories. Emphasis is placed on the development of the student's ability to reflect on the structural and functional differences of individual devices in the Russian and Czech languages.
The course introduces students to the basics of the literary-scientific approach to fiction and to the problems of interpreting an artistic text, taking into account the links with Russian linguistic disciplines. Students will also learn about the key stages of Russia's historical development from the earliest times to the present.
Particular attention is paid to the role of Russia in relation to the Slavic peoples and the historical development of Europe.