V průběhu výuky jsou studenti seznámeni se základy problematiky uměleckého díla ve výstavním prostoru, jeho pozicí a vztahu k divákovi i k obecnému kulturnímu, společenskému a uměleckohistorickému kontextu. Je jim představen vývoj pozice v ýtvarného artefaktu v negalerijním i galerijním prostředí, a také důsledky, které sebou změna jeho pozice přináší. Důraz je kladen také na pochopení problematiky formálního řešení díla ve vztahu k divákovi a danému prostoru a jeho historické proměny. Daná problematika je představena prostřednictvím rozboru teoretických textů i praktickými cvičeními na základě konkrétních situací.
Předmět je zaměřen na přípravu studentů k reflexi pozice uměleckého díla ve výstavním prostoru z pasivní divácké a posléze i aktivní pozice. Především pak na rozvoj dovedností vědomé analýzy dané výstavní situace a možností její následné praktické aplikace. V těchto ohledech je tento předmět základním úvodem do problematiky spojené s kurátorstvím a s prací v galerijním prostoru obecně. Cílem předmětu je vést studenty k reflexi uměleckého díla ve výstavním prostoru.
Úvodní setkání; jednotlivé tematické okruhy uvedené přednáškou a následnou diskuzí nad vybranými příklady a texty; semináře spojené s návštěvou galerijních expozic a výstav (výstavy současného umění i vybrané retrospektivní výstavy; kolektivní práce na připravovaném výstavním projektu.