Sylabus se může měnit dle aktuální situace:
Kresba 1/ cvičení
- Úvodní setkání, kresebné techniky: seznámení se s rozmanitými kresebnými postupy, teoretické souvislosti s uměleckými směry 20. a 21. st.
- Individuální práce na projektech pod vedením výtvarného pedagoga a umělce:
Ateliérová výuka, která se soustředí na kreslířské etudy na dané téma: 1. Představení kurzu, teorie kresby 2. Práce s tužkou, uhlem - práce v plenéru - návštěva botanické zahrady 3. Práce s perem, fixou - práce v plenéru - návštěva botanické zahrady 4. Akvarel 5. Frotáže, muchláže, koláže (kombinované techniky) 6. Společná návštěva výstavy současného umění 7. Kresba netradičním materiálem 8. Kresba v prostoru 9. Individuální projekt 10. Individuální projekt 11. Prezentace výtvarného portfolia
Kresba 1/ přednášky
Studenti se seznámí s historií i současnou kresebnou tvorbou. Návštěvy v galeriích. Individuální reakce kresebnou formou na tyto společné návštěvy.
Výsledek bude dokumentace těchto intervencí s reflektivním komentářem. Vše se upřesní na prvním setkání.
Základní výrazové prostředky a specifické možnosti kresby ve výtvarné tvorbě a ve výtvarné výchově.
Kurz se zaměřuje na výuku, která rozvíjí kresebné vnímání v uměleckém díle, transformuje tuto percepci do pedagogického procesu. Kurz zprostředkuje základní porozumění tvarové i kresebné kompozice. Interpretaci kresby v současném a historickém kontextu výtvarného umění a kultury. Proměny kresebného vyjádření a jeho funkce ve vybraných epochách a uměleckých obdobích.
Během kurzu studenti vytvoří projekt, do kterého integrují získané teoretické a didaktické poznatky. Témata projektů vyplynou z úvodního setkání a následující diskuze. Ateliérová v ýuka bude zakončena prezentací autorského portfolia studentů. Součástí celého procesu práce je průběžná reflexe a sebehodnocení výtvarného procesu, který zároveň pomáhá pochopit autorskou tvorbu z pozice výtvarného pedagoga. Pochopení a zařazení vlastní tvorby do kontextu současného umění, prostřednictvím návštěvy výstavy v galerijní instituci.