1. Úvod do studia rizikového chování, základní terminologie. Klasické biologické, psychologické a sociologické teorie deviantního chování, integrální přístup k problematice, základní pojmy sociální deviace.
2. Rizikové a problémové jevy související s rodinným prostředím a životním prostředím rodiny.
3. Rizikové a problémové jevy související se školním prostředím a vztahy s vrstevníky.
4. Rizikové a problémové jevy související specificky s adolescencí, dospívání, duševní zdraví.
5. Socioekonomické souvislosti rizikového chování, bezdomovectví.
6. Příčiny vzniku závislosti - bio-psycho-socio-spirituální model. Průběh závislosti a její dopady.
7. Technologické závislosti. Další nedrogové závislosti.
8. Drogy společensky tolerované, jejich výskyt a důsledky u dětí a mládeže. Drogy nelegální, jejich výskyt a důsledky u dětí a mládeže.
9. N ávykové látky a legislativa. Řešení problémů s návykovými látkami ve škole. Úloha a činnost metodika prevence na školách.
10. Organizace zabývající se pomocí lidem se závislostí. Základní seznámení s principy Harm reduction v oblasti drogové závislosti.
Předmět seznamuje studenty se sociální situovaností osob nacházejících se v rizikových skupinách. Zabývá se analyzováním důvodů jejich marginalizace, a dále rozpoznáváním sociálně deviantních jevů, jejich variant a vymezení.
Zahrnuje teorie rizikového chování a jednání. Řeší problematiku mládeže jako ohrožené sociální skupiny. Studentům bude prezentován přehled základních pojmů a přístupů, které budou dále diskutovány a problematizovány.
Zvláštní důraz bude kladen na znalost a prevenci rizikového chování u dětí a mladistvých a jevy související s rodinným a školním prostředím. Předmět dále prohlubuje znalosti studentů z oblasti užívání návykových látek a jiných forem potenciálně závislostního chování.
Zabývá se také dopady patologicky závislého chování na jedince a na společnost. Předmět vychází z koncepce interdisciplinárního oboru adiktologie, což se projevuje v úsilí o propojování nových poznatků o příčinách a rozvoji závislého chování z oboru medicíny, psychologie, sociologie a sociální práce.
Současně zohledňuje relevantní poznatky ekonomiky, práva, kriminologie, pedagogiky a kulturní a sociální antropologie.