Studenti porozumí principům a etice odborné debaty. Podávají v angličtině průběžné zprávy o postupu disertační práce. Sledují a prezentují novinky z oboru. Prezentují portfolio.
Studenti porozumí principům vědecké práce a jejímu hodnocení. Znají hlavní databáze vědeckých výsledků oboru, znají hlavní časopisy oboru a příbuzných oborů. Povinně připraví podání žádosti do GAUK nebo jiných grantových agentur.
Studenti připraví a konzultují návrh vlastního výzkumného designu. Prezetují ho před skupinou. Prezentují draft odborného článku do domácího časopisu.
Připraví a konzultují prezentaci na konferenci.
Studenti prezentují rozpracované teze disertační práce, prezetují povinně kapitolu práce.
Seminář, který si všichni studenti zapisují povinně každý semestr, je vedený v češtině nebo v angličtině. Zabývá se přípravou na konference a jiná vystoupení na odborných fórech, učí odborné diskusi, vede k návyku pravidelného sledování novinek z oboru, učí orientaci v databázích publikací, nabízí možnosti zapojení do vědecké komunity (např. síť Researchgate,
Academia). Seminář slouží školitelům k tomu, aby vedli doktorandy k průběžným prezentacím dílčích výsledků výzkumu a transformovali je do podoby, vyžadované různými typy forem konferenčních příspěvků (např. konference InSEA, ECER a jiné). Seminář také slouží jako nástroj ověřování účinku vystoupení studenta například před obhajobou rozšířené anotace.
V tomto semináři probíhají také výukové lekce podávání grantů GA UK a jiných, podle příležitosti.
Do diskursivního společenství semináře přispívají pozvaní hosté, nejčast ěji zahraniční odborníci a umělci, kteří mohou mít předem různé požadavky, například přečtení určitého pramene a přípravu tezí či odborných otázek k diskusi.
Nejpozději na konci třetího ročníku studia pak doktorand odevzdá rozpracované teze disertační práce.