Přibližné rozvržení probírané látky: kurz se koná jednou za dva roky (2017/2018; dále 2019/2020) a je strukturován následujícím způsobem: 1. Přehled morfologie a ontogeneze hmyzu, cesta od hemimetabolie k holometabolii, fylogeneze a klasifikace hmyzu.
Primárně apterní hmyz – chvostnatky a rybenky (Archaeognatha a Zygentoma); Palaeoptera: jepice (Ephemeroptera) a vážky (Odonata). Seznámení s neopterním uspořádáním hmyzího těla a specifiky letu. 2.
Pošvatky (Plecoptera) a škvoři (Dermaptera) (+ drobnělky, snovatky a strašilky), kudlanky (Phasmatodea); blattopteroidní komplex – švábi (a všekazi) 3. Orthopteroidní komplex – sarančata (Caelifera), kobylky (Ensifera) a příbuzní; Paraneoptera: pisivky (Psocodea) a „vši“ (Phthiraptera) včetně všiváků a všenek; třásnokřídlí (Thysanoptera) 4.
Hemipteroidní komplex I: ploštice (Heteroptera) (+ Coleorrhyncha) 5. Hemipteroidní komplex II: svítilky a křísi (Auchenorrhyncha) a mšicosaví (Sternorrhyncha) + jak ochránit své (pokojové) rostliny.
Holometabola: typ vývoje, larev a kukel; úvod mezi blanokřídlé (Hymenoptera) 6. Blanokřídlí (Hymenoptera) 7.
Brouci (Coleoptera) a řasníci (Strepsiptera) 8. Dvoukřídlí (Diptera), úvod do linie Oligoneoptera: srpice (Mecoptera) včetně blech (Siphonaptera) 9.
Oligoneoptera II: chrostíci (Trichoptera) a motýli (Lepidoptera); úvod k neuropteroidnímu komplexu – střechatky (Megaloptera) 10. Neuropteroidní komplex II: síťokřídlí (Neuroptera) a dlouhošíjky (Raphidioptera)
Specializační přednáška entomologie své posluchače v deseti dvouhodinových přednáškách seznamuje se systémem hmyzu (Hexapoda: Insecta); společně s přednáškou Speciální zoologie bezobratlých (OPNB2B136B) poskytuje komplexní přehled bezobratlých obývajících území ČR a rovněž střední Evropy. Oba kurzy se konají jednou za dva roky a alternují se.
Přednáška je zaměřena na hmyzí řády vyskytující se na území ČR; ostatní zmiňuje okrajově pouze ve fylogenetickém a ekologickém kontextu. Úvodní přednáška je věnována obecnému seznámení s hmyzem včetně představení nejnovějších názorů na fylogenezi této rozsáhlé skupiny. Následujících devět přednášek je věnováno detailnímu seznámení s primárně apterními, hemi- i holometabolními řády hmyzu v recentním fylogenetickém pojetí.
Důraz je kladen na didaktizaci konkrétních hmyzích skupin. Každý řád je nejprve charakterizován morfologicky a následně jsou představeny zásadní vnitřní linie (ať už z hlediska ekonomického a zemědělského, zdravotně-parazitologického či morfologického, ekologického a etologického). U každé z nich je uvedeno, jakým způsobem ji lze představit žákům, včetně jednoduchých tipů na způsoby získávání materiálu pro školní sbírku či chov a přidružená jednoduchá pozorování či experimenty. Důraz je kladen především na praktickou stránku výuky.