Charles Explorer logo
🇨🇿

Didaktika FJ I – náslechová praxe

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPNF2F102A

Sylabus

Týden 1 a 2: Didaktika FLE a její definice, kontext výuky FLE, základní pojmy (apprentissage, acquisition, FLE, FLM, FLS aj.). Videoanalýza části hodiny. Výukový ICT nástroj – learnignapps.org (1)

Týden 3 a 4: Učitel francouzského jazyka (kompetence, strategie, role, přístupy). Videoanalýza části hodiny. Výukový nástroj – tištěné médium.

Týden 5: Jazyková třída, pedagogický prostor v kontextu výuky FLE. Analýza reálných tříd (foto). Výukový ICT nástroj – padlet.com

Týden 6 a 7: Žák, student v kontextu výuky FLE (učební styly a strategie, specifika jednotlivých stupňů). Videoanalýza části hodiny. Výukový ICT nástroj – kahoot.com, quizlet.com

Týden 8 a 9: Historie a současnost metod a metodologických směrů. Výukový nástroj – vizuální podklady (plakáty, obrázky).

Týden 10: Zdroje výuky FLE, učebnice. Analýza současných setů učebnic. Výukový ICT nástroj – learnignapps.org (2)

Týden 11 a 12: Evaluace a SERRJ. Výukový ICT nástroj – socrative.com

Týden 13: Záverečné shrnutí, (auto)evaluace, výhled na další semestry, informace o praxích

Anotace

Cílem předmětu je zprostředkovat studentům přechod od obecné didaktiky k didaktice cizího jazyka a dalšího cizího jazyka. Záměrem je představení teoretických poznatků didaktiky jako východisek pro praxi učitele stejně jako ujasnění zpětného působení praxe výuky jazyka na její teoretickou reflexi. Studenti jsou seznámeni se základními didaktickými otázkami, které vychází ze vztahového trojúhelníku učitel-žák-učivo. Dále se předmět věnuje historii i současnosti přístupů k výuce cizího jazyka (francouzštiny) a jeho učení. Obecné poznatky se pak konkretizují při práci s autentickými didaktickými materiály a základními koncepčními dokumenty. Předmět se věnuje i otázkám evaluace.

Součástí kurzu jsou ukázky reálných situací z výuky FLE (Videoanalýzy). Ty nově vychází z nahrávek didaktických situací natočených v roce 2019 a realizovanými začínajícími učiteli (projekt ESF).

Studenti se dále seznámí se základním repertoárem (autentických) materiálů použitelných ve výuce a uvědomí si jejich potenciál pro jejich vlastní učení v návazných kurzech.

Dále pak budou mít studenti prostor pro práci s IT nástroji pro výuku jazyka, během níž budou konkretizovat teoretické poznatky z kurzu. K tomu budou využity zejména PC, tablety či mobilní telefony a audio-materiál. IT nástroje budou zároveň použity jako studijní pomůcka, vyučující pro studenty připraví interaktivní výukové materiály ilustrující zároveň možnosti IT ve výuce.

V případě distanční výuky bude předmět zajišťován pomocí MS Teams.