SYLABUS
Přínos českých lingvistů pro světovou lingvistiku; představení významných osobností germanistiky v českých zemích
Vývojové trendy lingvistiky 20. století
Analýza vybraných lingvistických děl z této oblasti
Jazykovědné disciplíny, které vznikly v polovině 20. století, resp. v 2. polovině 20. století (např. frazeologie, pragmalingvistika)
Rozbor ukázek zaznamenaných v německých, rakouských a českých médiích z kontrastivního pohledu
Vývojové tendence v idiomatice a pragmalingvistice v kontextu lingvistického vývoje a na pozadí evropského výzkumu
Cílem předmětu je prohloubit poznatky studentů z lingvistiky, seznámit je s přínosem českých lingvistů pro světovou lingvistiku; představit významné osobnosti germanistiky v českých zemích. Předmět byl inovován v rámci projektu Program komplexní inovace pregraduální přípravy učitelů na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze financovaného z Fondu vzdělávací politiky pro rok 2014.
Obsahově se předmět zaměří především na vývojové trendy lingvistiky 20. století a na analýzu vybraných lingvistických děl z této oblasti. Pozornost bude věnována novým dílčím jazykovědným disciplínám, které vznikly v polovině 20. století, resp. v 2. polovině 20. století (např. frazeologie, pragmalingvistika).
Hlavní formou semináře bude nejen analýza textů, ale i rozbor ukázek zaznamenaných v německých, rakouských a českých médiích z kontrastivního pohledu. První část seminářů a přednášek, která navazuje na lingvistické disciplíny bakalářského studia, je věnována teoretickému výkladu vývojových tendencí v idiomatice a pragmalingvistice v kontextu lingvistického vývoje a na pozadí evropského výzkumu.
Druhá část seminářů se bude zabývat analýzou konkrétních příkladů, dále budou diskutovány vybrané jazykové termíny. Pozornost bude soustředěna na principy a kritéria důležitá k vymezení idiomatických jednotek, dále na tzv. hraniční případy jako např. metaforická kompozita, nominační stereotypy, terminologická a onymická slovní spojení apod., resp. na rozvíjení komunikativních dovedností ve vztahu k lingvistickým tématům.
Kurz bude průběžně doplňován řadou aktuálních on-line materiálů na webu e-learningového systému Moodle.