Charles Explorer logo
🇨🇿

Morfosyntax

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPNG3G021A

Anotace

Cílem předmětu je zprostředkovat studentům magisterského studia germanistiky vhled do gramatických struktur německého jazyka, a vytvořit tak teoretické ukotvení pro bezpečné zvládnutí mluvnické stavby současné standardní němčiny. Na tomto podkladě je pozornost věnována varianční lingvistice, a to zejména areálním variantám na rovině morfologické, syntaktické, lexikální a pragmatické.

Předmět posluchačům nabídne vhled do sociolingvistické problematiky německých variet (zejména koncepce P. Wiesingera, H.

Scheuringera a R. Muhra), přičemž základem těchto postojů je Polenzovo pluricentrické pojetí německého jazyka.

Pozornost se soustředí mj. na základní otázky funkčně-strukturálního popisu věty a na fungování slovních tvarů ve větě a v textech, a to vždy s přihlédnutím k faktoru distribučnímu. Další část se soustředí na funkční vlastnosti gramatických prostředků s akcentem na německé funkce pádu, pád gramatický a pád sémantický.

Kromě tradičního strukturalistického přístupu vychází koncepce předmětu i z pragmatiky a textové lingvistiky. Cílem semináře je aplikovat teoretické poznatky na vybraných textech, tj. schopnost zužitkovat teoretické znalosti i v praxi.

Obsahem předmětu jsou témata: Von der Mindestgrammatik zur Sprachvariation auf allen linguistischen Beschreibungsebenen. Sprachdynamische Einflüsse auf die deutsche Sprache – stabilisierende und modifizierende Prozesse.

Typologie und Beschreibungsmethoden der nationalen Sprachvarianten auf morphosyntaktischer und lexikalischer Ebene. Für die Abgrenzung der Varietäten relevante Faktoren.

Regionalspezifische Besonderheiten in der Morphologie. Regionalspezifische Besonderheiten in der Syntax.

Regionalspezifische Besonderheiten in der Lexik. Regionalspezifische Besonderheiten in der Wortbildung und Phraseologie.

Eigenheiten auf pragmatischer Ebene. Die phonetisch-phonologische Ebene.

Soziolinguistische Positionierung der österreichischen Varietät und der EU-Beitritt. Variation der deutschen Sprache unter Mehrsprachigkeitsbedingungen – insb.

Kontaktdeutsch.