01. Osidlování českých zemí ve středověku německými kolonisty - první a druhá kolonizace, její odraz v regionálnímj rozvrstvení, jazyk kolonizátorů; 02.
Doba Karlova, doba předhusitská, husitská, období utrakvismu a doba po nástupu Habsburků na český trůn; 03. Třicetiletá válka a její důledky pro České země, tereziánské a josefínské reformy; 04.
Doba předbřeznová v česko-německých vztazích; 05. Boje o rakouskou ústavu 06. České státní právo a společenské konflikty o narovnání mezi Čechy a Němci; 07.
Politická mapa v Českých zemích v posledních desetiletích monarchie; 08.Jazyková nařízení, konec monarchie; 09. ČSR 1918 - 1939: soužití národnostních menšin, česká a německá politická scéna v republice. Mnichovská dohoda a odtržení Sudet; 10.
Sudetští Němci a otázka poválečného vysídlení.
Kurs nabízí informativní historický a politický přehled o dějinách Němců v Českých zemích a o způsobu jejich soužití s Čechy od 13. století (Přemyslovci řízená kolonizace prázdných pohraničních území) přes dobu Karla IV., husitské války dobu jagellonskou a habsburskou až do česko-německého soupeření pod praporem německého i českého nacionalismu 19. století. Sudetoněmeckou problematikou v Československé republice, dobou válečnou a poválečným odsunem Němců je kurs uzavřen.
Jeho součástí je i pohled na komplikované česko-německé vztahy po roce 1945 a na jejich zklidnění v současnosti, kdy jsou obě země spojenci v Evropské unii.