Vývoj německy psané literatury v Praze a v českých zemích na přelomu 19. a 20. století (Auguste Hauschner, B. von Suttner, F. Mauthner ad.) a vliv moderny
- Impresionismus, Novoromantismus a mýtus Prahy
- Hlavní představitelé (Friedrich Adler, Hugo Salus, Paul Leppin, Gustav Meyrink, Rainer Maria Rilke, Leo Perutz aj.)
- Franz Kafka a "Prager Kreis"
- První světová válka. Vznik ČSR. Tendence ve vývoji německy psané literatury v Praze a v českých zemích mezi světovými válkami: Max Brod, Oskar Baum, Franz Werfel, Ludwig Winder, Willy Haas aj.
- Obsahové zaměření semináře: Analýza a interpretace vybraných děl (lit. texty Egona Erwina Kische, Franze Werfla, Lenky Reinerové ad.)
Cílem předmětu je získat dobrou orientaci ve specifické oblasti německy psané literatury, která je součástí kulturních dějin naší země. Pochopit německo-rakousko-české kulturní a literární vztahy jako součást společné historie střední Evropy. Obsahové zaměření seminářů (v plánu maior/minor jsou přednášky, v plném plánu jsou semináře - umožňují jít v tématech více do hloubky): Pražská německá literatura a německy psaná literatura v českých zemích, jejich zvláštní rysy a tradice, vzájemné ovlivňování české a německé kultury. Situace v druhé polovině 19. století. Představitelé německé literatury z Prahy na přelomu 19. a 20. století. Novoromantismus a mýtus Prahy (Paul Leppin, Gustav Meyrink, Rainer Maria Rilke, Victor Hadwiger ad.). První světová válka. Vznik ČSR. Max Brod a „pražský kruh“.Představitelé: Franz Kafka, Oskar Baum, Felix Weltsch, Ludwig Winder. Autoři meziválečného období: Franz Werfel, Egon Erwin Kisch, Johannes Urzidil a další. Poslední představitelka německé literatury z Prahy: Lenka Reinerová.
Analýza a interpretace vybraných děl od autorů: F. Werfel, F. Kafka, E. E. Kisch, J. Urzidil, L. Reinerová. Práce s odbornou literaturou.