Charles Explorer logo
🇨🇿

Didaktika německého jazyka III

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPNG4G032A

Sylabus

A) Didaktika reálií

Pojem reálie a různé přístupy k pojetí tohoto oboru (9.10., 16.10.)

Historie reálií v cizojazyčném vyučování (23.10.)

Role reálií v současné výuce cizím jazykům – např. problematika stereotypů a předsudků (27.11.)

Analýza učebnicových souborů z hlediska reálií – soubory kritérií (4.12.)

Formování sociokulturní a interkulturní komunikační kompetence prostřednictvím činnostně orientovaného vyučování. Využití ICT ve výuce reálií (11.12., 18.12.)

B) Úzký mezipředmětový vztah reálií a literatury.

C) Didaktika literatury

Literární výchova jako součást vyučování cizímu jazyku.

Teorie literatury a "literární dějepis" ve vyučování cizímu jazyku.

Problematika kánonu textů.

Specifické rysy literárního textu ve vztahu k jazyku a kultuře.

Práce s literárním textem.

"Klasická analýza textu" versus činnostně-orientovaný charakter práce s textem.

Práce s literárním textem v běžných vyučovacích jednotkách versus literární projekty.

Zvláštnosti práce s lyrikou, epikou a dramatem.

Literární výchova a dramapedagogika.

Práce s filmem. Využití dalších umění při práci s literaturou.

Anotace

Kurz se zabývá didaktikou nelingvistických disciplín s vyváženým zaměřením na didaktiku reálií a literatury. Představuje nadstavbu lingvodidaktiky, jazyk vnímá jako reprezentanta kultury v širším i užším slova smyslu. Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky výuky reálií německy mluvících zemí a německy psané literatury. a podporovat u nich osvojení základních metodických postupů vhodných pro zprostředkování a upevnění poznatků z oblasti reálií a lingvoreálií tak, aby studenti dokázali v praxi realizovat požadavek formování sociokulturní a interkulturní kompetence. Dosažení těchto kompetencí je rovněž cílem literárně didaktické části kurzu, která zároveň usiluje o vytvoření kvalitativně nového postoje v cílové i vlastní literatuře. Cílem je s poukázáním na význam sémiotiky představit literaturu jako jeden ze zdrojů vědění.

Obsahem předmětu jsou témata:

A) Pojem reálie a různé přístupy k pojetí tohoto oboru. Historie reálií v cizojazyčném vyučování. Role reálií v současné výuce cizím jazykům - např. problematika stereotypů a předsudků. Analýza učebnicových souborů z hlediska reálií - soubory kritérií. Formování sociokulturní a interkulturní kompetence prostřednictvím činnostně orientovaného vyučování. Využití ICT ve výuce reálií.

B) Úzký mezipředmětový vztah reálií a literatury.

C) Literární výchova jako součást vyučování cizímu jazyku. Teorie literatury a "literární dějepis" ve vyučování cizímu jazyku. Problematika kánonu textů. Specifické rysy literárního textu ve vztahu k jazyku a kultuře. Práce s literárním textem. "Klasická analýza textu" versus činnostně-orientovaný charakter práce s textem. Práce s literárním textem v běžných vyučovacích jednotkách versus literární projekty. Zvláštnosti práce s lyrikou, epikou a dramatem. Literární výchova a dramapedagogika. Práce s filmem. Využití dalších umění při práci s literaturou.

Studijní programy