Cílem předmětu je podat studentům v první části (ZS) přehled o německy psané literatuře na pozadí evropského politického a duchovního klimatu od poloviny 20. let do 60. let minulého století, kdy převládá období modernistických literárních proudů. Přednáška se zaměří kromě zachycení epoch, jež v Německu p řerval fašismus a následná válka (literatura Výmarské republiky, nástup fašismu a jeho následky pro kulturu a literaturu, literatura „vnitřní emigrace“, antifašistická literatura, literatura po 2. světové válce, začátky literatury v rozděleném Německu, literatura v Rakousku a ve Švýcarsku) na žánry, obsahové a formální experimenty.
Poznávání a estetické osvojování vybraných literárních děl. Rozvíjení komunikativních dovedností ve vztahu k literárním a kulturním tématům.
Seminář k první části se zaměří na analýzu a interpretaci nominovaných básnických, prozaických a dramatických děl. V druhé části (LS) je cílem kursu seznámit studenty s komplikovaných a poněkud nepřehledným vývojem moderní literatury v německojazyčné oblasti s nástupem postmoderny v posledních desetiletích 20. století a v 21. století.
Znovu se vrátí k základním pojmům současné literatury (moderna, modernismus, postmoderna) a pokusí se je s ohledem na historický a filosofický vývoj současné Evropy charakterizovat. Přednáška doloží postulované teze příklady z děl německých modernistických autorů i nejsoučasnějších postmoderních autorů německých, rakouských a švýcarských (Peter Handke, Botho Strauß, Nicolas Born, Ingo Schulze, Heiner Müller, Wolfgang Hilbig, Thomas Brussig, Judith Hermann, Brigitte Kronauer, Daniel Kehlmann, Robert Menasse, Norbert Gstrein, Wolfgang Herrndorf, Zoe Jenny, Christian Kracht).