Charles Explorer logo
🇨🇿

Komunikační systémy neslyšících I

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPNO3S106A

Sylabus

1.      Český znakový jazyk I. - úvodní fráze, praktická ukázka a nácvik pozdravů, označení osob se sluchovým postižením, téma „Rodina“ - jednoduchá sdělení týkající se členů rodiny, videoukázky.

2.      Český znakový jazyk II. - nácvik vyjádření číslovek v ČZJ – vyjádření věku, časové jednotky – dny v týdnu, měsíce, roční období – vyjádření data (číslovky základní, řadové, násobné) – ukázka, praktický nácvik.

3.      Český znakový jazyk III. - popis studijních a pracovních aktivit v ČZJ (zaměstnání, profese, studium), popis volnočasových aktivit, nácvik krátkého vyprávění, rozhovoru.

4.      Český znakový jazyk IV. - znaky související s režimem dne a časoprostorovou orientací (dnes, zítra, včera, ráno, poledne, večer…), základní znaky související s vyjádřením každodenní činností – stručný popis dne v ČZJ.

5.      Český znakový jazyk V. - zaměření na téma „Jídlo, pití“ (znaková zásoba, krátké fráze) – nácvik jednotlivých druhů potravin – nápoje (druhy) a jídlo, váhové jednotky, obchod – znaková zásoba, nácvik krátkého rozhovoru na téma „V obchodě“.

6.      Český znakový jazyk VI. - zaměření na téma „V restauraci“ – nabídka jídel (menu), rozhovor s číšníkem, objednávka jídel, placení + vybavení (příbory, talíř, stůl, objednat, platit).

7.      Souhrnné opakování – procvičování probraných tematických celků v ČZJ, nácvik samostatného vyprávění, dialogu. Jednoduchý nácvik komunikace v taktilním znakovém jazyce.

Anotace

Cílem předmětu je prohloubit znalosti o systémech komunikace určených pro osoby se sluchovým postižením ahluchoslepotou. Významnou součástí je vymezení základních pravidel pro komunikaci osob se sluchovým postiženíma hluchoslepotou.

Dále praktické seznámení s jednotlivými systémy komunikace osob neslyšících a hluchoslepýcha zaměření na praktické dovednosti především v českém znakovém jazyce.