Obsah předmětu tvoří témata
1. Základní charakteristiky metodického rámce religionistiky a její problémy
2. Vybraní religionisté a jejich metody – Müller, Otto, Eliade, Dumézil
3. Religionistika a teologie
4. Dogmatika 7 všeobecných koncilů
5. Základní křesťanské denominace a jejich rozdíly
6. Islám
7. Judaismus
8. Neevropská "náboženství"
9. Náboženství v planetarizovaném světě; stereotypy v přístupu k náboženstvím, a naopak ultraortodoxní, fundamentální a militantní podoby náboženství – příklady v křesťanství, judaismu, islámu – jejich současné podoby a problémy10. Náboženské sekty z religionistického hlediska11. Vztah křesťanství, judaismu a islámu – Tanach, Bible a Korán; společná půda a základní rozdíly; dějiny soužití a sporů12. Náboženství a vzdělání – podoby vztahu učitel-žák v různých náboženstvích: buddhismus, judaismus, křesťanství, islám.
Předmět má za cíl prohloubení schopnosti dotázání metodického rámce religionistiky a navazuje tak na znalosti z bakalářského stupně. Na příkladu religionistiky bude předvedena problematičnost zpředmětňujícího rámce věd o člověku. Úvodní metodické zamyšlení bude východiskem pro rozvinutí možnosti využití fenoménu náboženství k promyšlení člověka mimo zpředmětňující rámce.
Student se seznámí se základními metodickými přístupy v religionistice a klíčovými pojmy a problémy spojenými s náboženstvím, bez nichž se učitel v době planetarizovaného světa a cíleně šířených předsudků neobejde.