V rámci předmětu budou prezentované výstupy odborníků z praxe zahrnovat tyto pohledy:
1. Profese psychologa v různých oblastech psychologické praxe,
2. Legislativní opory pro výkon profese psychologa,
3. Psychologické činnosti v různých psychologických pracovištích,
4. Diagnostické činnosti psychologa,
5. Intervenční a terapeutické činnosti psychologa,
6. Další vzdělávání, metodické vedení, supervize pro práci psychologa v různých oblastech psychologické praxe. Zváni budou odborníci z oblasti teoreticko-aplikovaných disciplín, jejichž přínos je pro psychologii v České republice nezpochybnitelný:
9.3.2023 Sportovní psychologie (dr. Jiří Šlédr)
16.3. 2023 Psychologie dětí se zdravotním postižením, podpora rodin (dr. Šturma)
23.
3. 2023 Raný vývoj dítěte (prof. Lenka Šulová)
30.
3. 2023 Psychologie mimořádných situací/forenzní psychologie (dr. Štěpán Vymětal)
20.
4. 2023 Psychologie autismu (dr. Kateřina Thorová)
4.
5. 2023 Politická psychologie (dr. Klicperová)
11.
5. 2023 Dítě v krizi (dr. Procházková)
Předmět si klade za cíl představovat aktuální problémy poradenské praxe - ať ve výchově a vzdělávání, tak v dalších oblastech psychologické praxe. Měl by poskytnout oporu v získání dalších znalostí a dovedností o budoucím profesním uplatnění absolventů - budoucích poradenských pracovníků, a to ať v rámci školského resortu, tak resortů dalších (práce a sociálních věcí, zdravotnictví).
V každém semestru je věnována pozornost jednomu z aktuálních témat - např. jde o skupiny poradenských intervencí, o poradenské postupy (prevence, diagnostika, intervence), o poradenskou podporu specifických skupin klientů, o styčné oblasti mezi školstv ím a dalšími resorty, o další vzdělávání, metodickou podporu a supervizi, aj. Do předmětu jsou zváni poradenští odborníci z praxe, kteří se prostřednictvím svých profesních zkušeností k daným tématům vyslovují.
Výstupem z předmětu je strukturované reflexe, která je vztažena k probíraným tématům, neměla by chybět literární část, zahrnující práci s odbornou literaturou.