Kurz propojuje teoretické znalosti s praktickými profesními. Vychází z autentické zkušenosti autorské tvorby studentů, kterou považuje spolu se znalostmi teorie umění a dějin umění za základ profesní výbavy učitele výtvarné výchovy. Má výrazně reflektivní charakter. Vede studenty k syntéze obsahů studijního programu. Cílem kurzu je rozvíjet reflektivní dovednosti studentů a posilovat jejich schopnost kriticky, metakognitivně uvažovat.
Klíčovým konceptem reflexe se stává portfolio, charakteristickými principy jsou procesuálnost, individualizace, subjektivita, aktivita, dlouhodobost a metakognice. Student postupně hledá vlastní umělecké formy portfolia.
Ústřední téma, na němž student pracuje v průběhu studia je dále rozvíjené ve třech rovinách: umělecké, kunsthistorické a didaktické. Portfolio je pojímáno ve své původní prezentační funkci. Studenti hledají možné formy a polohy prezentace vlastní autorské tvorby. Tříděním a reflexí vlastní tvorby hledají obecné principy oborové didaktiky. Svoji tvorbu dávají do souvislostí se současnými i historickými uměleckými formami, které studují. Portfolio je chápáno též jako nástroj pedagogické reflexe a dlouhodobého plánování výuky výtvarné výchovy. Na základě analýzy konkrétních výstupů formulují studenti vlastní pojetí výuky výtvarné výchovy, které ve společných diskusích dále zdůvodňují.