1. Zdraví obyvatelstva, rizikové faktory ovlivňující zdraví, registry, programy pro podporu zdraví.
2. Fyzická a psychická pracovní zátěž (měření, hodnocení), zdravotní důsledky nadměrné pracovní zátěže. Úvod do péče o duševní zdraví, trendy v epidemiologii duševních poruch, prevence syndromu vyhoření.
3. Účinky fyzik álních, chemických a biologických faktorů na zdraví. Anamnéza, subjektivní a objektivní příznaky nemoci. Fyzikální vyšetření a funkční vyšetření jednotlivých systémů.
4. Prevence vybraných onemocnění (např. kardiovaskulární onemocnění, metabolická onemocnění, osteoporóza, nádorová onemocnění).
5. Úrazy a intoxikace u dětí a mladistvých.
6. Specifika somatických a neurobehaviorálních obtíží ve školním věku.
7. Význam prevence hypokineze cvičením, pohybovou aktivitou, sportem, zvláště v jeho rekreační formě. Složky optimálního pohybového režimu u dětí a dospívajících.
8. Možnosti využití metody ukotvujících vinět ve výchově ke zdraví.
9. Očekávané trendy v prevenci zdraví.
10. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci – legislativní rámec.
11. Úvod do veřejného zdravotnictví, kvalita a rizika poskytování zdravotních služeb. Systémy a financování zdravotnictví. Kapitoly z propedeutiky.
Předmět pomáhá pochopit souvislosti mezi příčinami a důsledky zdravotních rizik s cílem vysledovat možnosti jejich ovlivnění, zabývá se prevencí, hodnocením míry možného rizika, diagnostikou, projevy a léčením nemocí vzniklých na základě nevyhovujících pracovních a životních podmínek. Seznamuje studenty na základě statistických dat s mírou výskytu jednotlivých zdravotních rizik v naší populaci.