Předmět biomechaniky a její dělení, klinická, sportovní, ortopedická, forenzní biomechanika, biomechanika v ergonomii. Rozdíly v technických prostředcích pro diagnostiku a monitoring v biomechanice pohybu
Matematické a fyzikální principy v technických prostředcích pro diagnostiku a monitoring v biomechanice pohybu a experimentální biomechanice.
Objemové a průřezové charakteristiky, antropometrie, měření v biomechanice.
Metody měření v experimentální biomechanice, tenzometrie, elektromyografie, MoCap systémy.
Kinematika a dynamika pohybu, práce a výkon, transformace sil a momentů. Měření sil a momentů sil.
Metody předzpracování a interpretace dat záznamu pohybu ve sportovní biomechanice a rehabilitaci, antropometrie, popis pohybu lidského těla technickými prostředky.
Biomechanika chůze a stabilita, biomechanika horních a dolních končetin. Prostředky pro měření a hodnocení chůze a posturální stability.
Biomechanika svalově kosterního systému, mechanická triáda. Technické prostředky pro měření charakteristik svalově kosterního systému, diagnostika technickými prostředky.
Základy pružnosti a pevnosti v biomechanice, způsoby namáhání, analýza napjatosti. Metody měření a technické prostředky pro měření materiálových charakteristik.
Dynamometrie v diagnostice. Principy dynamometrů.
Modely biomateriálů, reologické modely tkání, vazů, šlach a svalů. Využití v diagnostice.
Systémy pro monitoring a diagnostiku v protetice, ortetice a endoprotetice, robotice v rehabilitaci.
Technické prostředky pro diagnostiku a monitoring využitím inteligentní protézy, zpracování EMG signálu, myoelektrické protézy.
Presentace závěrečné samostatné práce z oboru
Předmět nabízí přehlednou informaci o vzájemných souvislostech mezi biomechanikou a technickými prostředky pro diagnostiku a monitoring a možnostech využití v praxi.