Přednášky:
1. Úvod. Charakteristika oboru. Hlavní klinické příznaky. Základní vyšetření fyzikální a laboratorní.
2. Krevní onemocnění (anemie, polycytémie, krvácivé stavy, hemoblastózy a hemoblastomy, útlumy krvetvorby). Onemocnění imunitního systému.
3. Onemocnění srdce (funkční poruchy a organická postižení, ateroskleróza, ICHS, arytmie, chlopenní vady, záněty, nádory)
4. Onemocnění krevního oběhu (hypertenze, tepenné obliterace, vazoneurózy, žilní choroby, choroby lymfatických cév).
5. Onemocnění dýchacího systému (akutní respirační infekce, bronchiální astma, bronchiektázie, CHOPCH, plicní hypertneze, plicní embolie, pneumonie, mykózy, pneumokoniózy, nádory)
6. Onemocnění zažívacího systému (funkční poruchy a organická onemocnění jícnu, žaludku, střev, jater a žlučových cest, jejich etiopatogeneze, klinický obraz a komplikace)
7. Poruchy výživy a metabolismu (různé etiologie a projevy malnutrice, obezita, diabetes, hyperlipoproteinemie, dna, osteoporóza, osteomalácie)
8. Onemocnění endokrinních žlaz (choroby hypotalamohypofyzárního systému, choroby štítné žlázy a příštitných tělísek, nemoci kůry a dřeně nadledvin, nemoci gonád)
9. Onemocnění ledvin a močových cest (glomerulopatie, nefritidy, nefrolitiáza, nádory a selhání ledvin)
Předmět obrací pozornost studentů k různým typům vnitřního postižení. Stručně je seznamuje se základními problémy různých krevních, oběhových, respiračních, zažívacích, vylučovacích, metabolických a endokrinních onemocnění.
Zajímá se nejen o příčiny, příznaky a principy léčby, ale také o prognózu a efekty jejich primární a sekundární prevence. U řady známých onemocnění uvádí i indikace a kontraindikace pro pohybové aktivity.