Přednášky:
1. Úvod do fyziologie, obecné fyziologiecké principy
2. Fyziologie krve a imunitního systému
3. Fyziologie srdečně-cévního systému
4. Fyziologie dýchacího systému
5. Fyziologie trávicího systému,výživa
6. Fyziologie vylučovacího systému
7. Fyziologie kůže a termoregulace
8. Fyziologie žláz vnitřní sekrecí
9. Obecná neurofyziologie,fyziologie CNS
10. Fyziologie svalů a kostí
11. Senzorický nervový systém
12. Motorický nervový systém
13. Vánoční prázdniny
14. Vegetativní nervový systém Praktická cvičení:
1. Úvod
2. Vyšetření krevního tlaku
3. Základní ukazatele ventilačních funkcí, spirometrie
4. Ortostatické oběhové vyšetření + EKG
5. Dynamometrie
6. Antropometrie
7. Kontrola protokolů, zápočtový test
Předmět seznamuje studenty se základními fyziologickými principy, s teorií homeostázy, s funkcemi různých orgánů a systémů lidského těla a jejich kontrolou (včetně oběhového, respiračního, gastrointestinálního, vylučovacího, endokrinního, svalového, nervového a smyslového systému, jakož i metabolismu a termoregulace).
Zvýšená pozornost je věnována fyziologickým regulacím a nervosvalovému systému, s přihlédnutím k dětskému a dospívajícímu organismu.
Znalosti: základní pojmy celulárních a subcelulárních struktur a jejich význam fyziologie dráždivých systémů: nervová buňka, zpracován í a vedení informace v nervu a mezi nervy, metabolismus NS, svalový systém (příčně pruhovaný, srdeční a hladký sval – struktura a funkce). Základy kardiovaskulárního systému (mechanické a metabolické procesy v myokardu, cévní systém – struktura a funkce, měření a ovlivnění výše krevního tlaku – regulační mechanismy srdce a cév)
Základy struktury a funkce krve a imunitního systému fyziologie dýchacího systému (ventilace, distribuce, difúze, perfúze, stanovení respiračních parametrů, regulace dýchání nervová a chemická) fyziologie trávicího systému (štěpení, trávení a vstřebávání složek potravy a jejich regulace v jednotlivých částech GIT, gastrointestinální hormony a jejich působení) energetická bilance (základy metabolických procesů v organismu) fyziologie vylučovacího systému (tvorba a složení moči, regulační mechanismy, vliv funkce ledvin na udržování stálosti vnitřního prostředí). Fyziologie žláz s vnitřní sekrecí (tvorba a sekrece hormonů jednotlivých žláz a jejich funkce, stres, pohlavní systém – řízení a funkce)
Dovednosti:
Student dovede popsat složení lidského těla, význam jednotlivých funkčně specifických buněk, složení a funkci kardiovaskulárního systému a krve i v souvislosti s imunitním stavem, popsat mechanickou i elektrickou aktivitu srdce. Součástí jsou základy zánětového procesu ve vztahu k imunitě, popsat metabolické procesy, iontové změny i následné změny.
Dovede popsat strukturu a funkci respiračního systému, jejich měřitelnost s důrazem na regulační mechanismy dýchání (nervové, hormonální i další chemické vlivy).
Dovede popsat funkci jednotlivých částí zažívacího systému, enzymatických a dalších procesů.
V rámci vylučovacího systému je schopen podrobně popsat acidifikaci a alkalizaci moče, vliv ledvin na udržování stálosti vnitřního prostředí i působení jako endokrinního orgánu. Dovede popsat strukturu a funkci jednotlivých žláz s vnitřní sekrecí a dopad jejich hormonů na ostatní orgány včetně regulačních mechanismů řízení hormonů.
Z oblasti neurofyziologie popsat strukturu a funkci neuronu, typy vedení vzruchu, synaptické přenosy i typy mediátorů dle jejich aktivity. Popsat části nervového systému nejvíce propojeny s pohybovou aktivitou, řízením polohy těla a jejich částí (mozková kůra, bazální ganglia, mozeček a dráhy pyramidové a mimopyramidové) a vliv vegetativního nervového systému. S ohledem na zaměření se na pohybový aparát dovede popsat nejen druhy svalů, ale i molekulární základ kontrakce, energetické zdroje kontrakce i relaxace, problematiku nervosvalového přenosu a propriocepci jako regulaci svalového napětí a protažení. Dovede popsat kostní strukturu, potřebné látky a vitamíny k výstavbě kosti. Dovede popsat senzitivně-senzorické orgány, bolest, spánek a jeho jednotlivé fáze
Kompetence
Student je kompetentní využít získaných znalostí z fyziologie pro jejich aplikaci a propojení s následnými předměty jako je patologická fyziologie, fyziologie zátěže, biomechanika či výživa vyhledávat, třídit a posuzovat informace související s fyziologickými procesy, používat osvojené informace v každodenní praxi.