1.- 2. Úvod do problematiky rytmické a moderní gymnastiky .
Technika cvičení bez náčiní: chůze, běh, taneční kroky a jejich rytmické a prostorové variace. Technika cvičení s náčiním: pohybové vazby se švihadlem a využití netradičního náčiní. 3.- 4. Technika cvičení bez náčiní: skoky se svislým a šikmým stoupáním těžiště. Technika cvičení s náčiním: pohybové vazby s míčem a obručí. 5.- 6. Technika cvičení bez náčiní: obraty a vlny trupem, rovnovážné tvary a prvky ohebnosti.Technika cvičení s náčiním: pohybové vazby se stuhou a závojem. 7. Technika cvičení bez náčiní: tvorba hudebně pohybových motivů. Technika cvičení s náčiním: volná tvorba hudebně pohybových motivů s různým náčiním. 8.- 9. České lidové tance, taneční kroky - polka, sousedská, řezanka, poskočný krok, obkročák.
Tance: Švec, Boleslav, Manická, Jihočeská kolečka. Kalamajka, Šotyš, Polonéza, Čtyřpárová 10. Moravské lidové tance, taneční kroky - valašský krok, lašská polka,odzemkové kroky. Tance: Dráteník, Pilky, Černá vlnka. 11. Country tance, taneční kroky: chůze, polka, swing. Tance: Zuzana, Nine pine, Virginia reel. 12. Vybrané tance jiných národů - Řecké, Moldavské, Makedonské, Španělské. Seznámení se s tanci, jejich hudebními a tanečními zvláštnostmi a s možnostmi jejich využití v praxi. 13. Jazzová technika - základy jazzové techniky, rytmická cvičení, pohybové izolace, základní kroky, drobné variace. 14. Improvizace, vlastní tvorba pohybových motivů, etud, sestav a skladeb.
Rytmická gymnastika jako hudebně pohybová výchova je zaměřená na osvojování esteticko koordinačních dovedností. Využívá cvičení bez náčiní a s náčiním. Rozvíjením tvořivosti směřuje ke tvorbě pohybových skladeb.
Seznámení se s národními lidovými tanci je součástí výchovy k národnímu uvědomění. Další tance, taneční techniky a taneční styly přispívají k hudebně pohybové výchově a podněcují pohybovou tvořivost.