1. Úvod do testování a měření - podstata a význam testovaní a měření, cíle měření, testování a hodnocení. Oblasti testování pohybového projevu člov ěka.
2. Teorie testování - klasický model teorie testování, definice proměnných (závisle a nezávisle proměnná), operacionalizace proměnných (teoretický koncept). Diagnostické vlastnosti testu a baterií, vymezení diagnostických vlastností testu (validita, reliabilita, objektivita, obtížnost, délka, čas, homogenita, konzistence), deskriptivní statistika a distribuce dat.
3. Základní deskriptivní statistika; míry polohy výsledků na škále (míry centrální tendence), míry variability výsledků - rozptyl a směrodatná odchylka, normy, normování výsledků (percentily, z-body, T-body), korelace a predikce, korelační koeficient, definice, výpočet, použití, predikce (prediktant a prediktor), jednoduchá lineární regrese.
4. Teoretické základy testování a tělesné zdatnosti a pohybové činnosti pro populační skupiny (děti, mládež, dospělí, senioři, zdravotně oslabení). Zdravotně orientovaná zdatnost - výkonnostně orientovaná zdatnost.
5. Diagnostika statických stavů a dynamických projevů lidského těla, polohy a pohybu lidského těla, vnitřního stavu a vnějšího projevu.
6. Diagnostiky aerobní zdatnosti, charakteristika, zásady a možnosti, terénní testování a laboratorní testování, druhy testů, popis testů, normativy a použitelnost
7. Diagnostiky tělesného složení, charakteristika, zásady a možnosti, fyziologická podstata měření, druhy testů, principy diagnostiky, výhody a limity používaných metodik, dvou a více komponentní model tělesného složení, segmentální distribuce tekutin.
8. Diagnostiky silového projevu svalů, charakteristika, zásady a možnosti, fyziologická podstata měření silových charakteristik, terénní testování, laboratorní testování, druhy testů, popis testů, normativy a použitelnost.
9. Diagnostiky anaerobních charakteristik, charakteristika, zásady a možnosti, fyziologická charakteristika měření anaerobní alaktátové svalové činnosti, druhy testů, principy diagnostiky, výhody a limity diagnostiky rychlostních projevů, terénní diagnostické postupy, laboratorní diagnostické postupy.
10. Diagnostiky anaerobních charakteristik II, charakteristika, zásady a možnosti, fyziologická charakteristika měření anaerobní laktátové svalové činnosti, druhy testů, principy diagnostiky, výhody a limity diagnostiky rychlostní vytrvalosti, intermitentní vysoko - intenzivní pohybové činnosti a krátkodobé vytrvalosti, terénní diagnostické postupy, laboratorní diagnostické postupy.
11. Diagnostiky dalších komponent tělesné zdatnosti (flexibilita, reaktibilita, předpoklady), charakteristika, zásady a možnosti měření a hodnocení.
12. Diagnostika pohybových dovedností, charakteristika, zásady a možnosti diagnostiky, teoretické základ diagnostiky, terénní diagnostika, laboratorní diagnostika,
13. Diagnostika a hodnocení kinematiky člověka, kinematická analýza, individuální a skupinové postupy měření a evaluace. Objektivizace základních pohybových činností člověka.
14. Zásady diagnostiky pohybových předpokladů a pohybové činnosti u jednotlivých populačních skupin (děti, mládež, dospělí, senioři, zdravotně oslabení), význam, specifika a možnosti diagnostiky (Fitness gram, activity gram, Eurofit test...), možnosti implementace diagnostických postupů do pohybového režimu vybraných skupin.
Teoretický základ pro sofistikovaný přístup k diagnostice a objektivizaci lidského těla a lidského pohybu. Součástí je teorie testování, jak v rovině obecné, tak především v aplikačním pojetí k tělesné funkčnosti a tělesné zdatnosti.
Součástí jsou oblasti přístupu k hodnocení a evaluaci lidského těla z pohledu morfologického, z pohledu statického jako hodnocení postury a posturální stability. Další součástí je oblast dynamická, kde se pohybová oblast hodnotí kinematikou a inverzní dynamikou. Další oblastí je pak rozdělení diagnostiky a testování na část laboratorní a terénní včetně konkrétních standardizovaných testů.