Charakteristika odborné praxe I
První odborná praxe v tělovýchově je v ěnována hospitacím. Tato praxe představuje kombinaci opakovaných kolektivních návštěv tělovýchovných a sportovních zařízení s následnými rozbory hospitovaných tréninkových jednotek v rámci seminářů, věnovaných prezentaci výsledků pozorování a posuzování nejrůznějších stránek sledovaných procesů, a to především z pohledu toho, kdo proces řídí, nikoliv z pohledu toho, kdo je řízen. Jde zde o podporu postupného přechodu myšlení našich posluchačů z pozice žáka, sportovce, cvičence, studenta, - tj. jedince, který je v tréninkovém procesu řízen, do pozice učitele, cvičitele, trenéra, instruktora, tj. jedince, který tréninkový proces řídí.
Cílem odborné praxe v tělovýchově I (?hospitační? praxe) je seznámit studenty s různými formami tělovýchovného procesu na úrovni výkonnostního či vrcholového sportu, spolkové tělovýchovy a tělovýchovných služeb (fitcentra, soukromé sportovní školy či akademie apod.).
V oblasti sledování sportovního tréninku studenti postupují od vytvoření projektu a jeho obhajoby, přes sběr dat a jejich vyhodnocení, až po zpracování závěrů z řady pozorování a jejich obhajobu na semináři.
Další úkoly čekají studenty v oblasti sledování a posuzovaní kvality tělovýchovných služeb.
Rámcový plán výuky 1. Úvod do výuky, seznámení s cíli předmětu, zadání úkolů pro vypracování zápočtových (seminárních) prací 2. Seminář k projektům seminárních prací (obhajoba projektů) 3., 4. Hospitace ve sportovních klubech (výkonnostní a vrcholový sport) 5. Seminář k předcházejícím hospitacím (prezentace výsledků pozorování) 6., 7. Hospitace ve sportovních klubech (sport dětí a mládeže) 8. Seminář k předcházejícím hospitacím (prezentace výsledků pozorování) 9., 10. Hospitace v zařízeních poskytujících tělovýchovné služby (fitcentra, cestovní kanceláře apod.) 11. Seminář k předcházejícím hospitacím (prezentace výsledků pozorování). 12.,13. Hospitace ve spolkové tělovýchově a "netradičních" institucích (Akademie Tajči, Kung-Fu apod., sport zdravotně postižených, tělovýchovné aktivity ve věznicích apod.). 14. Seminář k předcházejícím hospitacím (prezentace výsledků pozorování). 15. Závěrečný seminář (obhajoba závěrů pozorování), vyhodnocení výuky, zápočty.
Požadavky na zápočet: 1. Seminární práce (oblast sportu - sledování sportovního tréninku) 2. Seminární práce (oblast tělovýchovných služeb)