Charles Explorer logo
🇨🇿

Speciální tělesná příprava I

Předmět na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
PVOT128

Sylabus

* Kurz: Speciální tělesná příprava I Kurz je zaměřen na praktický vzhled do speciální tělesné přípravy v armádním prostředí. Jednotlivá témata STP jsou studentům předkládána formou řešení problémové situace (sebezáchova v terénu; překonávání umělých a přírodních překážek jednotlivě nebo s dopomocí, házení granátu na cíl z různých poloh a vzdáleností, pohyb během a chůzí v členitém terénu, čtení a interpretování údajů topografické mapy, měření úhlů a vzdálenosti na mapách, odhad vzdálenosti při přesunu v terénu, orientace v terénu podle mapy a buzoly, příprava a použití plánu přesunu, praktické překonávání přírodních nebo umělých překážek pomocí technik vojenského lezení či plavání. Tematika:

1. Teorie výcviku ve speciální tělesné přípravě

2. Kondiční příprava v armádním prostředí

3. Zrychlené přesuny

4. Pěší přesuny

5. Překážková dráha

6. Házení

7. Drilová cvičení

8. Přírodní a umělé překážky

9. Práce s mapou v terénu

10. Orientační závod

11. Praktické využití vojenského plavání

12. Praktické využití vojenského lezení

13. Praktické využití boje zblízka

14. Praktické využití základů přežití - sebezáchova * Kurz: Boj zblízka I Kurz je zaměřen na základní techniky boje zblízka a sebeobranu proti úderům a kopům. Výuka navazuje na předmět „Základy speciální tělesné přípravy I“. V teorii je absolventovi zopakována historie bojových aktivit a současný výcvik boje zblízka. Zmíněn je také systém výcviku boje zblízka v resortu Ministerstva obrany, zásady a důvody pro výcvik v armádním prostředí a v neposlední řadě smluvené signály a povelová technika jako základ bezpečného provádění výcviku. V praktické části je pozornost zaměřena na prvních pět tematických celků základních technik s následným vzhledem do nácviku základních technik ve dvojici a přechodem k sebeobraně proti úderům a kopům. Tematika:

1. Výcvik boje zblízka v resortu Ministerstva obrany

2. Postoje a pohyb na zemi

3. Pády

4. Kryty

5. Údery

6. Kopy

7. Páky, přehozy, porazy a obranné pozice na zemi

8. Sebeobranné techniky proti úderům a kopům

9. Kontrolní cvičení * Kurz: Vojenské lezení I Kurz je prováděn z převážné části na výcvikovém trenažéru JAKUB a s tím souvisí i jeho náplň. Výuka navazuje na předmět „Základy speciální tělesné přípravy I“. Absolventovi je zopakována historie a současný výcvik vojenského lezení, zásady výcviku vojenského lezení v armádním prostředí, smluvené signály a povelová technika. V praktické části se začíná popisem a vysvětlením funkcí jednotlivých pomůcek s postupným přechodem k zacházení s horolezeckým materiálem a nácvikem technik jištění a slaňování. Tematika:

1. Uzlová technika a navazování

2. Jištění druholezce

3. Techniky lezení

4. Vytváření jistících stanovišť

5. Lezení druholezce

6. Slanění s oporou

7. Slanění do volného prostoru

8. Improvizovaná slanění

9. Výstup po laně pomocí krátkých smyček

10. Kontrolní cvičení Výuka navazuje na předmět Základy speciální tělesné přípravy I. Studijní opory jsou umístěné v moodle: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=6126

Anotace

Výuka se skládá z 12 dnů, které jsou rozděleny do tří kurzů speciální tělesné přípravy. V pětidenním kurzu speciální tělesné přípravy I je absolvent prakticky seznamován s výcvikem ve speciální tělesné přípravě napříč všemi tématy.

V rámci třídenního kurzu boje zblízka absolvent prakticky provádí základní techniky boje zblízka. Ve čtyřdenním kurzu vojenského lezení je absolvent seznámen s používáním lezeckého materiálu a provádí především základní techniky jištění, lezení a slaňování.