Charles Explorer logo
🇨🇿

Speciální tělesná příprava - praxe

Předmět na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
PVOT136N

Sylabus

* Boj zblízka IV Výuka pojednává o koncepci a systému výcviku boje zblízka v resortu Ministerstva obrany, dále zahrnuje vedení výcvikové hodiny v tělovýchově, vedení výcvikové hodiny boje zblízka v armádním prostředí, metody nácviku a zdokonalujícího výcviku boje zblízka, základy první pomoci při úrazech, rozvoj pohybové výkonnosti s aplikací do tréninku boje zblízka, způsoby přípravy organismu k výkonu, podstatu strečinkových cvičení v aplikaci do sebeobrany, způsoby návratu organismu do klidových hodnot, využití zbraní v boji zblízka a výstroje vojáka v souvislosti s technikami boje zblízka. Praktická výuka shrnuje veškeré techniky prvního stupně boje zblízka. Při výuce je kladen důraz na technické provedení a následné vysvětlení didaktické provázanosti při nácviku a výcviku vojáků na různé úrovni. Vedle teoretických a praktických poznatků jsou do výcviku zahrnuty i způsoby prezentace výcviku boje zblízka na veřejnosti. Tematika:

1. Teorie boje zblízka v resortu Ministerstva obrany

2. Základní techniky

3. Sebeobranné techniky (bez zbraně)

4. Obrana proti tyčovitým předmětům

5. Obrana proti noži

6. Speciální techniky - techniky pro VP

7. Cvičný úderový boj

8. Vedení výcviku

9. Metodická a prezentační cvičení

10. Kontrolní cvičení * Vojenské lezení IV Výuka shrnuje veškeré techniky do úrovně instruktora vojenského lezení včetně využití didaktických metod, forem a stylů při vedení výcviku. Teoretická část zahrnuje zpracování písemné dokumentace k vedení zaměstnání (plán, písemná příprava, metodický list). Při výuce je kladen důraz na technické provedení a následné vysvětlení didaktické provázanosti při nácviku a výcviku vojáků na různé úrovni. V kurzu je prohlubována znalost použití výstroje vojáka a její modifikace v souvislosti s technikami vojenského lezení. Důraz je kladen na praktické využití technik vojenského lezení při překonání různých druhů překážek. Tematika:

1. Teorie vojenského lezení

2. Technika a taktika postupu lanového družstva - didaktika a metodika výcviku

3. Techniky výstupu po laně - didaktika a metodika výcviku

4. Techniky slaňování - didaktika a metodika výcviku

5. Záchranné techniky - kompletní záchranná operace

6. Vedení výcviku

7. Kontrolní cvičení * Přesuny na sněhu a ledu II V kurzu jsou probírány zásady organizace a všestranného zabezpečení zaměstnání v přesunech na sněhu a ledu; obsah výcviku a didaktické zásady výuky, základy meteorologie, mechanismy působení chladu a jejich účinky na člověka, zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při výcviku přesunů na sněhu a ledu, struktura výcvikové hodiny přesunů na sněhu a ledu, metodické zásady výcviku při přesunech na sněhu a ledu, základní prostředky zvyšování tělesné výkonnosti v rámci výcviku přesunů na sněhu a ledu, písemná dokumentace k vedení zaměstnání, bezpečný pohyb v horském prostředí, výběr pracoviště k jednotlivým tématům přesunů na sněhu a ledu, výběr a použití materiálu pro výcvik, plánování a vedení výcviku v závislosti na cílové skupině, časovým možnostem, materiálním vybavení a potřebám resortu Ministerstva obrany. Tematika:

1. Meteorologie a lavinová problematika

2. Zabezpečení výcviku

3. Zdokonalovací výcvik lyž. dovedností v upraveném i neupraveném terénu

4. Výstupy a sjíždění na lyžích ve skupině, záchrana

5. Používání sněžnic a improvizovaných prostředků pro přesuny na sněhu a ledu

6. Přesuny za ztížených podmínek

7. Přesuny malé a velké jednotky

8. Záchrana zasypaného

9. Využití horolezeckého materiálu při přesunech na ledu a sněhu

10. Bivakování

11. Vedení výcviku

12. Kontrolní cvičení, přezkoušení

Anotace

Předmět obsahuje třídenní kurz boje zblízka IV, čtyřdenní kurz vojenského lezení IV a pětidenní kurz přesunů na sněhu a ledu II. Navazuje a zakončuje teoretickou a praktickou výuku v předmětu ZSTP a STP.

Cvičební hodiny směřují k výuce nových dovedností, ale především i k vedení výcviku předáváním již naučených dovedností v souladu s didaktickými poznatky. Kurzy jsou zakončeny zápočtem a zkouškou.

Součástí zkoušky je i přezkoušení pro získání osvědčení instruktora v boji zblízka, vojenském lezení a přesunech na sněhu a ledu.