Charles Explorer logo
🇬🇧

Special Physical Training - Practice

Class at Faculty of Physical Education and Sport |
PVOT136N

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

* Boj zblízka IV Výuka pojednává o koncepci a systému výcviku boje zblízka v resortu Ministerstva obrany, dále zahrnuje vedení výcvikové hodiny v tělovýchově, vedení výcvikové hodiny boje zblízka v armádním prostředí, metody nácviku a zdokonalujícího výcviku boje zblízka, základy první pomoci při úrazech, rozvoj pohybové výkonnosti s aplikací do tréninku boje zblízka, způsoby přípravy organismu k výkonu, podstatu strečinkových cvičení v aplikaci do sebeobrany, způsoby návratu organismu do klidových hodnot, využití zbraní v boji zblízka a výstroje vojáka v souvislosti s technikami boje zblízka. Praktická výuka shrnuje veškeré techniky prvního stupně boje zblízka. Při výuce je kladen důraz na technické provedení a následné vysvětlení didaktické provázanosti při nácviku a výcviku vojáků na různé úrovni. Vedle teoretických a praktických poznatků jsou do výcviku zahrnuty i způsoby prezentace výcviku boje zblízka na veřejnosti. Tematika:

1. Teorie boje zblízka v resortu Ministerstva obrany

2. Základní techniky

3. Sebeobranné techniky (bez zbraně)

4. Obrana proti tyčovitým předmětům

5. Obrana proti noži

6. Speciální techniky - techniky pro VP

7. Cvičný úderový boj

8. Vedení výcviku

9. Metodická a prezentační cvičení

10. Kontrolní cvičení * Vojenské lezení IV Výuka shrnuje veškeré techniky do úrovně instruktora vojenského lezení včetně využití didaktických metod, forem a stylů při vedení výcviku. Teoretická část zahrnuje zpracování písemné dokumentace k vedení zaměstnání (plán, písemná příprava, metodický list). Při výuce je kladen důraz na technické provedení a následné vysvětlení didaktické provázanosti při nácviku a výcviku vojáků na různé úrovni. V kurzu je prohlubována znalost použití výstroje vojáka a její modifikace v souvislosti s technikami vojenského lezení. Důraz je kladen na praktické využití technik vojenského lezení při překonání různých druhů překážek. Tematika:

1. Teorie vojenského lezení

2. Technika a taktika postupu lanového družstva - didaktika a metodika výcviku

3. Techniky výstupu po laně - didaktika a metodika výcviku

4. Techniky slaňování - didaktika a metodika výcviku

5. Záchranné techniky - kompletní záchranná operace

6. Vedení výcviku

7. Kontrolní cvičení * Přesuny na sněhu a ledu II V kurzu jsou probírány zásady organizace a všestranného zabezpečení zaměstnání v přesunech na sněhu a ledu; obsah výcviku a didaktické zásady výuky, základy meteorologie, mechanismy působení chladu a jejich účinky na člověka, zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při výcviku přesunů na sněhu a ledu, struktura výcvikové hodiny přesunů na sněhu a ledu, metodické zásady výcviku při přesunech na sněhu a ledu, základní prostředky zvyšování tělesné výkonnosti v rámci výcviku přesunů na sněhu a ledu, písemná dokumentace k vedení zaměstnání, bezpečný pohyb v horském prostředí, výběr pracoviště k jednotlivým tématům přesunů na sněhu a ledu, výběr a použití materiálu pro výcvik, plánování a vedení výcviku v závislosti na cílové skupině, časovým možnostem, materiálním vybavení a potřebám resortu Ministerstva obrany. Tematika:

1. Meteorologie a lavinová problematika

2. Zabezpečení výcviku

3. Zdokonalovací výcvik lyž. dovedností v upraveném i neupraveném terénu

4. Výstupy a sjíždění na lyžích ve skupině, záchrana

5. Používání sněžnic a improvizovaných prostředků pro přesuny na sněhu a ledu

6. Přesuny za ztížených podmínek

7. Přesuny malé a velké jednotky

8. Záchrana zasypaného

9. Využití horolezeckého materiálu při přesunech na ledu a sněhu

10. Bivakování

11. Vedení výcviku

12. Kontrolní cvičení, přezkoušení

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět obsahuje třídenní kurz boje zblízka IV, čtyřdenní kurz vojenského lezení IV a pětidenní kurz přesunů na sněhu a ledu II. Navazuje a zakončuje teoretickou a praktickou výuku v předmětu ZSTP a STP.

Cvičební hodiny směřují k výuce nových dovedností, ale především i k vedení výcviku předáváním již naučených dovedností v souladu s didaktickými poznatky. Kurzy jsou zakončeny zápočtem a zkouškou.

Součástí zkoušky je i přezkoušení pro získání osvědčení instruktora v boji zblízka, vojenském lezení a přesunech na sněhu a ledu.