Přednášky a praktická cvičení:
Uvedení do problematiky, dělení civilizačních chorob, pozitiva pohybové aktivity (PA). Motivace, adherence. Zásady pro předpis PA.
Pohybová aktivita pro prevenci kardiovaskulárních chorob.
Demence a role pohybové aktivity v primární a sekundární prevenci.
Pohybová aktivita jako primární prevence pohybových poruch u dětí. Kompenzace u dětí. Základní vyrovnávací prostředky užívané při cílených pohybov ých aktivitách v rámci prevence – ukázky cvičení
Pohybové aktivity v prevenci osteoporózy. Ukázky cvičení.
Pohybová aktivita při poruchách plodnosti, (fční sterilitě). Ukázka cvičení dle Mojžíšové.
Pohybová aktivita v primární a sekundární prevenci poruch příjmu potravy u dětí a mládeže.
Pohybová aktivita jako primární a sekundární prevence astmatu. Dechová cvičení – ukázky + výstupy studentů na daná témata (alergie/astma, bolesti hlavy/migrény)
Pohybová aktivita pro primární a sekundární prevenci obezity a diabetu + výstupy studentů na daná témata (témata - obezita a DM, deprese)
Výstupy studentů – na daná témata (stress a jeho důsledky, bolesti zad, kardio)
Pohybová aktivita jako primární a sekundární prevence vertebrogenních poruch dospělých. Funkce hlubokého stabilizačního systému
Uvedení do problematiky nejčastějšího výskytu civilizačních chorob, základní etiologie. Formou teoreticko-praktické výuky ukázat možnosti pohybových aktivit vhodných jako prevence civilizačních chorob nebo i jako vyrovnávací prostředek těchto onemocnění.
Metodické postupy pro vytváření vhodných pohybových programů.