Obsah výuky: Přednášky:
1. Sport - jeho společenská a individuální funkce.
2. Vývoj a postavení sportu ZdP. Hlavní snahy a tendence vývoje. Význam sportu pro ZdP.
3. Klasifikace ve sportu podle zdravotního postižení I.
4. Klasifikace ve sportu podle zdravotního postižení II.
5. Sportovní trénink: pojetí, cíl, úkoly. Základní pojmy, systémový přístup ke ST.
6. Zatížení: zátěžové podněty, klasifikace tréninkových cvičení jako adaptačních podnětů, intenzita, míra specifičnosti. Manipulace se zatížením. Frekvence tréninkových podnětů, zotavné procesy u ZdP.
7. Dlouhodobá koncepce sportovního tréninku: etapa základního specializovaného a vrcholového tréninku pro osoby se zdravotním postižením. Složky sportovního tréninku. Semináře:
1. Klasifikace sportu zdravotně postižených.
2. Řízení sportovního tréninku, systémové pojetí, identifikace a formulace systému: plánování, evidence, kontrola trénovanosti osob se zdravotním postižením, vyhodnocování.
3. Vytrvalostní trénink.
4. Metodické otázky efektivního zatížení při posilování osob se zdravotním postižením.
5. Zvláštnosti motorického učení.
6. Taktická příprava a její obsah: taktika, taktické jednání, vědomosti, dovednosti, myšlení v tréninkovém procesu .Psychologická příprava: pojetí, obsah, dlouhodobá a krátkodobá psychologická příprava.
7. Soutěžení a organizace sportu zdravotně postižených.
Seznámení s klasifikací ve sportu podle zdravotního postižení. Základní informace o tréninku zdravotně postižených obecně i podle druhů postižení, tzn. proč a jak dochází ke zvyšování sportovní výkonnosti, co je obsahem tréninku a jaké metody se využívají.