Přednášky: 1.Úvod do problematiky a význam sportu pro osoby se specifickými potřebami. Základní terminologie.
Definice a rozdělení zdravotních postižení. 2.Historie tělovýchovy a sportu osob se specifickými potřebami. Organizace sdružující hendikepované sportovce a profesionály pracující v oboru. 3.Psychosociální aspekty postižení a aplikovaných tělesných aktivit.
Komunikace s osobami se specifickými potřebami. 4.Testování a pohybový režim OSP. Problematika klasifikace ve vrcholovém sportu. 5.TV a sport osob se senzorickým postižením.
Biomedicínská charakteristika (příčiny, důsledky, rozdělení a specifika). Možnosti, indikace a kontraindikace pohybových aktivit.
Speciální pomůcky. 6.TV a sport osob s tělesným postižením. Dtto. 7.TV a sport osob s postižením intelektu.
Dtto. Semináře: 1.Adaptace a její principy.
Možnosti přizpůsobení pohybových aktivit. Kompenzační pomůcky pro sport zdravotně postižených. 2.Základy osobní asistence a asistence sportovcům se specifickými potřebami. 3.Management sportovních aktivit pro osoby se specifickými potřebami.
Beseda s odborníky z praxe. 4.Beseda se sportovcem. 5.Hospitace / stáž I - praktická ukázka sportovních aktivit zdravotně postižených (návštěva sportovního oddílu). 6.Hospitace / stáž II - praktická ukázka sportovních aktivit zdravotně postižených (návštěva sportovního oddílu). 7.Zápočtové prezentace studentů. Pokud bude třeba (s ohledem na epidemiologickou situaci či energetickou krizi), distanční výuka bude probíhat přes Microsoft teams.
Podpůrné materiály jsou dostupné na Moodle: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=10215
Předmět poskytuje základní orientaci v oboru a stěžejní informace pro pochopení problematiky aplikovaných pohybových aktivit. Představuje problematiku jinakosti, segregace, rovného přístupu a inkluze.
Tematicky se dotýká různých aspektů jednotlivých zdravotních postižení a zejména pak možností a úskalí pohybových aktivit pro jedince se specifickými potřebami. Je úvodním profilujícím předmětem pro studijní program APTV.