Seznámení s alternativními pojetími evangelijní zvěsti a s nimi spojeným chápáním teologie a její metody (tradičně označovaným jako liberální, resp. postliberální) prostřednictvím díla dvou teologů téže konfesijní tradice.
Langdon B. GILKEY (1919-2004) byl jedním z nejdůležitějších amerických protestantských teologů druhé poloviny 20. století. V jeho díle zahrnujícím filosofické, etické, historické i přírodovědecké otázky se pojilo mnoho zájmů a jeho teologie reflektovala podněty i problémy dominantní protestantské novoortodoxie a zároveň nabízela teologický program pro nastupující náboženský a kulturní pluralismus. Gilkey se myšlenkově profiloval v v prostředí a atmosféře teologického i politického „liberalismu“. Od roku 1977 působil až do svého penzionování v roce 1989 jako profesor teologie na teologické fakultě chicagské univerzity, kde učil spolu s významnými teology či religionisty jako byli Mircea Eliade, Bernard Loomer, Bernard Meland, Paul Ricoeur, Paul Tillich nebo David Tracy. Gilkey je autorem patnácti knih a množství významných studií.
James Wm. McCLENDON (1924-2000) byl teolog a etik navazující na teologický odkaz radikální reformace. Působil v řadě učilišť, ale jeho nejdůležitější učitelské posty zahrnovaly kalifornské školy Golden Gate Baptist Seminary, Graduate Theological Union a v poslední dekádě jeho života Fuller Theological Seminary. Jeho manželkou byla filosofka a teoložka Nancey Murphy. McClendon byl spoluzakladatelem hnutí „narativní teologie“ z konce šedesátých let. Jako teolog zkoumal možnosti teologicko-biblické hermeneutiky pro vědomě vyznavačské křesťanské komunity. Podobně jako teologové John Howard Yoder či Stanley Hauerwas se zajímal o teologicko-etické základy pospolité praxe nenásilí. McClendon je autorem či spoluautorem řady knih, včetně třísvazkové Systematické teologie. Tři svazky mají i jeho nedávno vydané sebrané spisy.