Kurz se zaměří na důležité aspekty lidské práce a jejich teologické hodnocení. Vychází od pohledu na práci v bibli a jejím dobovém kontextu, tedy i otázky, jak práci rozuměl Izrael a první křesťané – a čím se jejich pohled lišil (případně) od okolního světa.
Stručný pohled na způsob, jakým se proměňovalo pojetí práce ve středověkém křesťanství – nakolik a jakým způsobem se odlišilo (vzdálilo?) od biblického pohledu.
Pohled reformace na práci, Lutherova nová perspektiva (povolání – Beruf – jeho světský rozměr), Kalvínovo a zvláště potom kalvinistické zaměření na práci a její spojení s vyvolením.
Perspektiva české, zvláště Bratrské reformace a jejího sociálního učení o povaze a úkolu lidské práce.
Kořeny moderního pojetí práce, proměny s nástupem industrializace a zvláště protestantismus 19. století.
Protestantismus a kapitalismus. Zkoumání teze Maxe Webera, že protestantský étos práce vybudoval kapitalismus a srovnání s teologickou perspektivou 19. a začátku 20. století.
Proměny pohledů na práci v křesťanství 20. století, od náboženského socialismu k reflexi postmoderního liberalismu.
Aktuální dokumenty sociálního učení římskokatolického (sociální encykliky – zvláště Laborem exercens) i evangelického (především dokumenty německé evangelické církve).
Součástí kurzu bude reflexe aktuální situace a otázky nových koncepcí organizace, hodnocení a odměňování práce (zaručený příjem – Finsko).