Cílem předmětu je poskytnout studentovi základní orientaci v českém právním řádu a jeho jednotlivých odvětvích, naučit studenta číst právní texty a uvést jej do problematiky psaní jednodušších právních textů. Témata jednotlivých přednášek jsou vybírána především s ohledem na možnosti jejich uplatnění při výkonu sociální práce a v běžném životě. Probírané okruhy (témata):
1. Základní pojmy teorie práva, interpretace právních norem
2. Mezinárodní a evropské právo
3. Ústavní právo a základní lidská práva
4. Správní právo (včetně problematiky cizinců a azylantů)
5. Občanské právo (včetně práva rodinného a pracovního)
6. Trestní právo
7. Psaní právních podání a smluv, čtení právních dokumentů V průběhu výuky jsou studentům zadávány právní texty k samostatnému studiu a dále jednoduché právní texty k sepsání, které jsou následně hodnoceny (komentovány) vyučujícím. Jednotlivé texty a zadání jsou každý rok obměňovány s ohledem na aktuální vývoj právní úpravy a na aktuální požadavky praxe. Po prvním semestru následuje písemný zápočtový test. Po druhém semestru následuje písemný test. Součástí klasifikace je rovněž hodnocení textu wikipedického hesla vytvořeného (upraveného) studentem, a to dle stavu k
31. květnu. Testy tvoří 40 % výsledné známky, vypracování wikipedického hesla 40 % a zbylých 20 % je možné získat za aktivitu (domácí práce, aktivní účast na výuce atp.).