Charles Explorer logo
🇬🇧

Methods of Social and Sociological Research

Class at Protestant Theological Faculty |
RJSE207

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

(kvantitativní výzkum):

1. Gnozeologická východiska výzkumu, pozitivismus a fenomenologie, možnosti a meze sociálního a sociologického výzkumu, etika výzkumné práce. Výzkumný cyklus. Rešerše literatury. Srovnání kvalitativního a kvantitativního výzkumu Cvičení: práce s databázemi literatury. Porozumění článku vědecké literatury z oblasti sociální práce.

2. Logika a postup kvantitativního výzkumu: formulace výzkumného problému, formulace výzkumné otázky, výzkumný plán. Význam hypotézy, formulace - operacionalizace pojmů. Empirické indikátory. Cvičení: Nácvik zmíněných dovedností.

3. Techniky-dotazník, standardizovaný rozhovor a standardizované pozorování. Obsahová analýza. Počítačový dotazník. Správné formulace otázek a kategorií. Ukázky kvantitativních výzkumů ze sociální oblasti. Cvičení: formulace výzkumné otázky, zpracování anotace projektu, nácvik formulace hypotéz, otázek a odpovědí.

4. Práce s daty - příprava, základní statistické pojmy a procesy. Testování hypotéz. Cvičení- práce s daty v Excel nebo SPSS.

5. Interpretace a prezentace dat. Zásady vědeckého sdělení. Cvičení: Nácvik popisu dat a prezentace. (kvalitativní výzkum)

6. Logika a postup kvalitativního výzkumu: hlavní přístupy kvalitativního výzkumu, formulace výzkumného problému, srovnání kvalitativního a kvantitativního výzkumu Výzkumný design: formulace výzkumné otázky, výběr zkoumaného prostředí a případů, vstup/přístup do zkoumaného prostředí, vztahy výzkumníka a lidí ve zkoumaném prostředí, chování výzkumníka v terénu a tzv. impression management, výzkumné role, etické otázky v terénním výzkumu.

7. Cvičení: ukázky různých typů dat pro kvalitativní analýzu (rozhovor, field notes, novinové články). Cvičení: formulace výzkumné otázky na příkladu ukázek různých typů dat.

8. Metody sběru dat - pozorování: druhy pozorování, role výzkumníka v rámci pozorování, zásady pozorování, záznam pozorování pomocí tzv. field notes, forma a obsah field notes Metody sběru dat - nestandardizované interview: typy interview, motivace k rozhovoru, typy otázek, ukázky obvyklých chyb při kladení otázek a udržování interakce s vypravěčem, záznam rozhovoru, práce s diktafonem, transkripce rozhovoru (transkripční pravidla), výběr respondentů a teoretické vzorkování v kvalitativním výzkumu

9. Cvičení: improvizovaná výzkumná situace, nácvik pozorování a psaní field notes, úkol: udělat jednoduché pozorování a zaznamenat je pomocí FN. Cvičení: praktický nácvik vedení rozhovoru, motivace vypravěče k rozhovoru, pokládání narativizujících otázek.

10. Analýza a interpretace kvalitativních dat: princip analytického kódování v duchu grounded theory přístupu - otevřené, axiální a selektivní kódování. Možnosti využití počítače při kvalitativní analýze dat. Psaní kvalitativně výzkumného textu: různé druhy a žánry výzkumných textů a jejich specifika, využití analytických výstupů (transkriptů, field notes) při psaní výzkumného textu, struktura výzkumného textu a jeho klíčové součásti, práce s odbornou literaturou - citace a bibliografie.

11. Cvičení: Praktická ukázka analytického kódování kratšího textu - výběr citací, kódování, vytváření kategorií a subkategorií, dílčí teoretizování na základě dat, konkrétní příklady využití dat při psaní kvalitativně výzkumného textu.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět seznámí studenty s teoretickými východisky, pravidly a správnou praxí v sociálním výzkumu a to v obou hlavních metodologických přístupech - kvantitativním i kvalitativním. Student se naučí navrhnout výzkumné téma a výzkumný plán a seznámí se s technikami sběru dat a jejich vyhodnocení a prezentace v obou metodologiích.