* Osnova přednášky: 1/ Úvod.
Osobnost v zorném poli sociálních a humanitních věd. Subjektivizace a individualizace dějin. Individualita v různých dobách a společnostech. Subjektivní stránka dějin nejen z perspektivy horních vrstev společnosti, nýbrž i těch méně významných. Viz například Carlo Ginzburg (Sýr a červi). Referenční publikace - Maria Ossowska: Ethos rycerski i jego odmiany. Warszawa: PWN 1973. 2/ Teorie osobnosti z psychologického hlediska.
Souhrn různých pojetí struktury, dynamiky a vývoje osobnosti, založených například na motivaci, učení a poznání. Stranou nezůstanou ani fenomenologicky založené teorie osobnosti, kognitivně vývojová pojetí apod. Sociálně psychologické teorie osobnosti bude reprezentovat především Philip Zimbardo. Psychoanalytický pohled na osobnost: aspekty dynamiky nevědomých sil a motivací. Problém identity jak individuální, tak skupinové. Například Erik H. Erikson: Dětství a společnost. Praha: Argo 2002, nebo týž: Mladý muž Luther. Praha: J. Kocourek 1996. 3/ Rysy osobnosti.
Charakterologie. Zesilující složky osobnosti (charisma, leadership, mesianita atd.). Stabilita a nestabilita osobnosti (disorders personality). Zkušenosti s manipulativností. Vnějškově a vnitřně řízená osobnost (David Riesman: Osamělý dav). 4/ Osobnost a společnost strukturalisticky.
Roland Barthes: Sade, Fourier, Loyola. Praha: Dokořán 2005. Problém přehnaných individualit, exaltovaných nebo akcentovaných osobností. Příklady: Pierre Abelard a protopop Avvakum. Individualizace - narcismus a dandysmus. 5/ Sociologické pojetí individualizace.
Koncept Norberta Eliase. Dále Eliasova biografie W.A. Mozarta. 6/ Osobnost a prostředí.
Kulturní osobnost v antropologii. Ruth Benedict(ová) a její vzory kultury. Otázka národního charakteru. Hyppolite Taine o Napoleonovi. Hledání kořenů, determinace prostředím. Česká sociologie - Emanuela Chalupného studie o osobnostech: například Jan Žižka, Karel Havlíček, Emil Hácha. Vlastně studie o jihočeské povaze; blíží se k pojetí „social character“. Také připomenutí bestselleru Malcolma Gladwella: Outliers. The Story of Succes. 7/ Byrokratická struktura a osobnost. Příslušná kapitola z Roberta K. Mertona: Studie ze sociologické teorie. Praha: SLON 2000. Příklady byrokratů, dodržování pravidel, pedantérie. Vůdcové a vládci. 8/ Středověká osobnost.
Přínos francouzské školy Análů ke studiu osobnosti. Biografie a autobiografie spojené s konceptem individua. Přínos Jacquese Le Goffa (například biografie sv. Františka z Assisi) a Jeana-Clauda Schmitta (k obrácení žida Hermanna). Vlastní životopis Karla IV. a jeho interpretace. Hagiografický model biografií. 9/ Moderní osobnost.
Sociologické analýzy Tzvetana Todorova (V mezní situaci). Osobnost v zátěžových situacích (viz například Emil Utitz: Psychologie života v koncentračním táboře Terezín; dále Frankl). Referenční monografie Maurice Agulhona De Gaulle. Dějiny, symbol, mýtus. Fascinace Johnem F. Kennedym. (Viz Robert Dalek: Nedokončený život. John F. Kennedy, 1917 - 1963. Praha: Argo 2006.) 10/ Studium elit.
Millsova Mocenská elita. Sociologický výzkum elit (např. P. Frič). 11/ Osobnost jako celebrita.
Mills o celebritách ve své práci Mocenská elita. Celebrity ve vývoji. Mašinérie slávy a „průmysl celebrit“. Sociální a kulturní signifikance slavných lidí. Personální idoly a ikony. Od osobnosti Nelsona Mandely ke fenoménu Lady Gaga. Giuseppe Garibaldi jako jedna z prvních celebrit. „Demokratizace“ slávy. Badatelé v oblasti studia celebrit: Daniel Boorstin, Grame Turner, Leo Braudy a další. 12/ Nepravé osobnostní charakteristiky.
Osobnosti, jimž jsou připisovány schopnosti, které ve skutečnosti nemají. Viz například magické schopnosti francouzských a anglických králů. (Marc Bloch: Králové divotvůrci.) Jinak sociolog Eduard Urbánek: Marxismus v konfrontaci s buržoazní koncepcí sociální role. Role, masky, charaktery. Praha: Univerzita Karlova 1979. 13/ Individualismus a sport.
Extrémní sporty. Například horolezectví. Touha po zemských pólech. Příklad Richard Evelyn Byrd: Sám a sám. Praha: Mladá fronta 1966. Osobnosti Edmunda Hillaryho a Reinholda Messnera. Četba z Messnera: Život na hraně. Praha: Brána 2005. 14/ Hrdinové a hrdinství v dějinách.
Monumentalizace a idealizace hlavních aktérů dějin. Validita hrdiny ve filozofických, sociologických a historických studií. Fiktualita a realita osobností považovaných za hrdiny. Jak vzniká mýtus hrdiny. 15/ Ideální typy.
Vývoj osobnostního éthosu od rytíře, přes dvořana a gentlemana, až ke kowboyovi. (Viz Maria Ossowska.) Dále například Baltassare Castiglione v roli sociotechnika. Dvořan jako ideální typ. Spravedlivý panovník: archetypy a mytémy krále. Na závěr: Fiktivní sociální typy z komiksu a filmu - superman. 16/ Aplikace historické sociologie osobnosti.
Organizační chování, teorie řízení … Leadership. Například John Adair: Leadership. Učte se od velkých vůdců. Brno: Computer Press, a.s. 2006. Pojem sebetvorby a sebekoncepce. Četba životopisů velkých mužů a žen pro vzory seberealizace, řešení situací apod. Reverend Martin Luther King jr.: „I have dream.“ (Biografie o Kingovi od Tailora Branche: Pasting of Waters, 1988.)
This facultative lecture series deals with the issue of personality in the perspective of historical social sciences. It focuses on interpreting the actors, bearers and implementers of a social change in history.
It concerns the role of big personalities, authorities, elite, celebrities, rulers and leaders. Overall, it is an analysis of social changes both with personological as well as organisational aspects.