Charles Explorer logo
🇨🇿

Antropologie míst a ne-míst

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YBA188

Sylabus

Tento kurz není koncipován jako kompletní přehled antropologických konceptualizací míst a prostoru, je spíše pokusem o společné promýšlení různých rovin dnešní globálně ukotvené a proměnlivé reality prostřednictvím konceptů, které se vztahují k prostoru. V prvních hodinách se proto zaměříme na výklad některých teorií, které rozpracovávají téma místa a prostoru a spojují je s (post/super)modernitou, globalizací, transnacionalismem. Následné hodiny pak budeme věnovat konkrétním studiím, v nichž jsou analyzovány různé aspekty utváření, přetváření a zvýznamňování specifických (ne)míst. Nezůstaneme tedy na úrovni pouhého popisu, ale budeme se snažit pochopit, jak je v (ne)místech a prostorech vyjednávána, produkována i reprezentována například paměť, intimita, blízkost, anonymita, identita, pohyb atd.

1.   Představní kurzu. Konceptualizace míst, ne-míst a prostoru (M. Augé, H. Lefebvre, S. Low)

2.   (Post)modernita – globalizace - transnacionalismus I. (A. Appadurai, A. Gupta a J. Ferguson, S. Low,.)

3.   (Post)modernita – globalizace - transnacionalismus II. (E. Soja, M. Rodman, L. Malkki aj.)

4.   Dům a domov. Domov jako prostor intimity, domov jako odraz třídní stratifikace.

5.   Muzeum, památník. Místa paměti; heterotopie, utopie, heterochronie.

6.   Náměstí a trh. Material culture studies.

7.   FILM

8.   Nákupní centra. Prostor soukromý, prostor veřejný.

9.   Letiště. Migrace a transnacionalismus.

10. Hranice. Dohled, disciplinace, biopolitika.

11. Romské osady. Marginalizace, socioprostorová exkluze.

12. Klášter. Habitus, vtělené jednání, performativita.

13. Shrnutí konceptů

Anotace

Kurz se věnuje antropologickým konceptům „prostoru“ a „místa“ jejich promýšlení. Jako východisko nám poslouží klasická práce Marca Augého Non-places.

Introduction to an anthropology of supermodernity (1995), avšak dále budeme prozkoumávat prostřednictvím řady dalších konceptů prostoru různé roviny dnešní globalizované a proměnlivé reality. Budeme se zabývat etnografiemi konkrétních „(ne)míst“ a prostorů (dálnice, hranice, letiště, nákupní centrum, klášter, tržiště, muzeum atd.), ovšem nezůstaneme na úrovni pouhého popisu.

Ukážeme si, jak je prostor propojen se sociálními procesy a jak lze skrze analýzy prostoru uchopovat témata/koncepty jako paměť, intimita, anonymita, identita, pohyb, habitus, transnacionalismus, moc, disciplinace atd.