Úvod: Osoba jako ohrožený druh
Člověk zvenčí: podivný živočich; muž a žena; rod, kmen, populace; vesnice a město, řeč a jazyk; výchova a vzdělávání
Vlastní zkušenost: fenomenologická metoda, svět a smyslová zkušenost; život jako starost; jednání, svoboda, zvyk; přítomnost, čas, nadhled; dějinnost, stárnutí a smrt
Druhý - ty: osoba jako role, řeč a rozhovor, tvář; čest, ctnost, úcta; láska jako péče o druhého; osoba, společnost, svoboda
Učebnice: J. Sokol: Filosofická antropologie - Člověk jako osoba, Portál 2002.
Doporučená literatura je určena zájemcům, kteří se chtějí věnovat některým tématům podrobněji - ke zkoušce není relevantní: Aronson, E.: The Social Animal. Freeman, San Francisco 1980; Bolest a naděje. Vyšehrad, Praha 1992; M. Buber: Já a Ty. MF, Praha 1969; A. Gehlen: Der Mensch. Muenchen 1995; V. Jankélévich: Odpuštění. MF Praha 1997; P. L. Landsberg: Zkušenost smrti. Vyšehrad, 1992; Praha 1971; J. Patočka: Tělo, společenství, jazyk, svět. Oikumené 1995; O. Sacks: Antropoložka na Marsu, MF 1997; M. Scheler: Řád lásky. Vyšehrad, 1971; M. Scott-Peck: Nevyšlapanou cestou. Votobia, Olomouc 1994.
Cílem je zprostředkovat základní znalosti o různých stránkách lidské osoby. V několika úvodních přednáškách bude shrnuto to nejdůležitější, co o člověku, o jeho vývoji a o společnosti ř íkají různé dílčí vědy o člověku, počínaje fyzickou antropologií, přes etologii, embryologii, etnologii, psychologii, sociologii až po jazykovědu a kulturní antropologii.
V druhé části bude pozornost zaměřena především na soustavný výklad naší lidské zkušenosti, přesněji řečeno mé vlastní zkušenosti se sebou samým. Závěrečné přednášky si všímají toho, jak se setkáváme s druhými lidmi a jak s nimi žijeme ve společnosti.